Boston Maratonunda, yayaların karşıdan karşıya geçebilmesi için geliştirilen ve son derece estetik görüntülere yol açan, parlak bir buluş kullanılıyor. Koşucuları durdurmadan hatta yavaşlatmadan, yayaların karşıdan karşıya geçişini sağlayan bu ilginç yöntem ile ilgili videolar yoğun ilgi görüyor.

Yarış gönüllüleri tarafından organize edilen yayaların karşıdan karşıya geçirilmesinde, araç gereç olarak sadece 5 metrelik bir halat ve sarı üzerinde mavi ok bulunan iki işaret levhası kullanılıyor.

Yarış gönüllüleri, yarışmanın seyrinin olumsuz etkilenmesini önlemek  için, yarışçıları pistin bir kulvarından diğerine nazikçe yönlendiriyor, koşu kesilmeden devam ederken, ortaya çıkan görüntüler, bale gösterisini hatırlatıyor.

Dünyanın en büyük 5 maratonundan biri olan Boston Maratonu, 1897 yılından beri düzenleniyor. Her yıl Nisan ayının üçüncü Pazartesi düzenlenen maratona, hem elit hem de amatör koşucular ilgi gösteriyor. Maratona yaklaşık 30 bin kayıtlı koşucunun katılıyor. Maratonu izleyenler ise 500 bin ile 1 milyon arasında oluyor.

Karşıdan karşıya geçiş yönlendirmesi şöyle gerçekleşiyor: Bir grup maraton gönüllüsünden biri, bir elinde sarı üzerinde mavi ok olan bir işaret levhası, diğer elinde 5 metrelik ipin bir ucunu tutmuş bir şekilde, koşu pistinin tam ortasında duruyor. İpin diğer ucunda ise yine bir elinde ip, diğer elinde işaret levhası tutan gönüllü yer alıyor.  İpin ortasında ise iki yada üç gönüllü yönlendirmeye destek oluyor. Önce gönüllüler elindeki işaret levhaları ile koşucuların tercih etmesi gereken yönü göstererek, bir yanda da halat yardımı ile koşu pistinin boşalan bölümünü koşuya kapatıyorlar. Karşıya geçmeyi bekleyen yayalar, halat ile kapatılan bölümden ilerleyerek, pistin yarısını geçiyorlar. Burada yayalar, kendilerinin bekleyebilmesi için ayrılan alanda beklemeye başlıyor. Daha sonra aynı işlem tersine tekrarlanıyor. Pistin diğer tarafı kapatılıyor ve yayaların geçişinin ikinci etabı gerçekleştiriliyor.

Anlatması hiç kolay olmayan bu seremoniyi aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar