Hiç düşündünüz mü yeryüzünde yaşayan tüm insanlar omuz omuza verse ve aynı anda zıplasa yeryüzünün yerini birazcık da olsa değiştirmek mümkün olur mu?

İmkansız ama

An itibari ile dünyada 7,7 milyar insan yaşamaktadır. Bu kadar çok insanı aynı anda zıplamak için bir araya getirmek neredeyse imkansızdır. Öncelikle 7,7 milyar insanı bir yere toplamak çok zordur. Bütün insanları yan yana duracak şekilde bir araya getirdiğimizde, yaklaşık 1.300 km²’lik bir alana ihtiyacımız olur.  Bu alan, neredeyse İstanbul’un (5.461 km²) dörtte biri kadarıdır. Lojistik limitler böylesi bir toplanmaya izin vermez.

Ancak diyelim ki başardık

Gerçekleştirmek imkanlı olmasa da başarmamız durumunda neler olacağını ön görebiliriz. Diyelim ki 7,7 milyar insanı İstanbul’a getirdik. Üstelik hepsini İstanbul’un merkezine yan yana duracak şekilde toplamayı da başardık.Yaşayan tüm insanların ayağı hep birden yerden 30 cm yükseldi ve sonra yeniden hep birlikte yere indi.

Bunun nasıl bir etkisi olur dersiniz?

Hiçbir şey olmaz diyemeyiz ama beklendiği gibi büyük bir etki ortaya çıkmaz! Çünkü bütün insanların toplam ağırlığı, gezegenimizin ağırlığından 10 trilyon kat daha hafiftir.

Bütün insanların top yekûn ayaklarının yerden kesilmesi, gezegenimizi çok ama çok küçük miktarda hareket ettirir. Hareket o kadar küçüktür ki insanlar bu hareketin ortaya çıktığını fark edemez. Gezegenimizin hareket mesafesi hidrojen atomunun genişliğinden daha az olup, herkes yere indiğinde bu mesafe tersine kat edilecektir. Yani sonuç olarak hidrojen atomu genişliğinde de olsa dünyanın konumunu değiştirmek mümkün değildir zira insanların ayakları yeniden yeryüzüne bastığında her şey eski haline geri dönecektir.

Gezegenimizin konumunu değiştirme fikri, ciddi olarak tartışılıyor!

Güneş her gün daha da ısınıyor. Aslında önümüzdeki birkaç milyar yıl içinde Güneş’in ısısı öylesine artacak ki yeryüzünde bildiğimiz hayatın sürdürülmesi mümkün olmayacak. Bu yüzden bilim insanları, Dünya’nın konumunun Güneş’ten uzaklaştırmanın mümkün olup olmadığı fikrini ciddiye almaktadır. Kuşkusuz bu çabalar son derece komplike ve son derece maliyetli olurdu ama zorluklar, ihtimallerin değerlendirilmeyeceği anlamına gelmez.

Dünya’nın konumunu değiştirmek için nasıl bir güç gerekir?

Dünya’nın hızını değiştirmek çok güç bir iştir. 1 milyar 11 tonluk bir roketle saniyede 20 nanometrelik bir değişim yaratılabilir. 20 nanometrenin ne kadar küçük olduğunu anlamak için, insan saç telinin 80.000 nanometre genişliğinde olduğunu hatırlatalım. Bütün bunlar Dünya’nın konumunu değiştirme hayalinin ne kadar uzak bir hayal olduğunu gösterse de imkânsız olmadığını bilmek pek çok yeni fikre ilham verebilir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar