Ölümcül hastalıklarla baş etme konusunda çok büyük faydalar sağlayan kimya bilimindeki gelişmeler, aynı zamanda insanoğlu için en ölümcül maddelerin elde edilme yöntemlerinin geliştirilmesinin yolunu açmıştır. Bu makalede, insanoğlunun elde edebildiği en ölümcül maddelerin kısa bir listesini bulabilirsiniz. Fakat unutmamak gerekir ki insan sayısız madde üretmiş ve üretmeye devam etmektedir. Dolayısıyla yapılacak hiçbir liste en ölümcül maddeleri kesin olarak içerdiğini iddia edemez. Aşağıdaki liste de aynı sebeple kesin bir liste olmayıp en güçlü ve en bilinen ölümcül maddeler arasından yapılmış bir derlemedir.

  1. Botulinum toksini A (Botoks)
  2. Klor Triflorür
  3. VX
  4. Batrakotoksin
  5. Karbonmonoksit
  6. Risin
  7. Asbest

Botulinum toksini A (Botoks)

Ticari adı “Botox” olan bu madde, muhtemelen doğada bulunan en toksik maddedir. Botoks aslında bazı bakteriler tarafından (örneğin; Clostridium botulinum) üretilen nörotoksik bir proteindir. Bir nörotoksin olarak, sinirler ve kas hücreleri arasındaki iletişimi olumsuz etkileyerek solunum yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilir. Bu kimyasal maddenin sadece 1 gramı, enjeksiyon yoluyla 8,3 milyon kişiyi ve yutulması halinde 14.000 kişiyi öldürme potansiyeli taşır. (kaynak)

İlginç bir şekilde bu kadar öldürücü olan bu madde aşırı terlemeyi önleme, kas spazmlarını giderme ve kasları felç ederek yaşlanma karşıtı bir madde olarak kullanılmaktadır.

Klor Triflorür

Bu kimyasal, ClF-3 formülüne sahip bir interhalojen bileşiğidir (sadece halojen atomlarını içerdiği anlamına gelir). Oksijenden çok daha güçlü bir oksitleyici ajan olduğu için aşındırıcıdır. Asbest, tungsten ve hatta kum gibi normalde yanması imkansız şeyleri bile yakabilir. Bu derece reaktif olması nedeni ile Naziler tarafından kitle imha silahı olarak kullanılması düşünülmüş. Düşman siperlerinde söndürülmesi imkansız yangınların başlatılması amacı ile kullanılması önerilmiştir.

VX

Oldukça toksik bir organofosfat yani fosforik asit esteridir. Vücudun merkezi sinir sistemine inanılmaz derecede zararlı, kokusuz ve tatsız bir sıvıdır. Bu nedenle saptanması çok güçtür. Bilinen en zehirli kimyasal silahlardan biri olup sarin gazından bile daha etkilidir. Bu kehribar renkli sıvının 10 miligramı bir insanı dakikalar içinde öldürebilir. VX, insan tarafından sentezlenen en zehirli sinir ajanıdır ve bu nedenle 1993 yılında Kimyasal Silahlar Konvansiyonu tarafından yasaklanmıştır. Solunması, deriye veya göze temas etmesi durumunda sinir sistemine saldırır. Sadece kimyasal silah olarak kullanılabilen VX’in neyse ki insanlık tarihine geçmiş bir vahşet hikayesi bulunmamakla birlikte ABD ve Rusya, VX stokları olduğunu kabul etmiştir. Ancak kuşkusuz VX stoğu olan ve bunu gizli tutan daha pek çok ülke olabilir.

Batrakotoksin

Batrakotoksin, zehirli bazı kurbağa türleri ve Yeni Gine’nin yağmur ormanlarında yaşayan bir kuş türü (ifrita kowaldi), melyrid böcekleri vb. bazı canlılarda doğal olarak bulunan kimyasal zehirli bir kardiyotoksik ve nörotoksik bir maddedir.

Melyrid Böceği

Batrakotoksin, sinir hücresinin iyon kanallarını kalıcı olarak açar. Bu da kaslarla olan haberleşmenin kesilmesi anlamına gelir. Yani etkili felce yol açar. Bu zehre sahip olan canlılar, avcıları ile mücadelede önemli bir avantaj elde ederler.

İfrita kowaldi

Karbon monoksit

Renksiz, kokusuz ve çok zehirli bir gaz olan karbon monoksit, kömür, odun, petrol gibi organik yakıtların tamamlanmamış yanması nedeni ile ortaya çıkar. Otomobillerin egzoz dumanında bulunan başlıca zehirli gaz karbon monoksittir. Karbon monoksit kanın oksijen taşıma kapasitesini ciddi şekilde etkiler. %1,28 oranında karbon monoksit olan bir ortamda kalan insan 2-3 nefesten sonra bilincini kaybeder ve 3 dakikadan daha kısa bir sürede ölür.

Risin

Risin, ribozomlara (hücre proteini oluşturucuları) ciddi zarar veren karbonhidrat bağlayıcı bir proteindir. Hint yağı bitkisinden elde edilir. Çok küçük bir miktarı bile çok sayıda hayati organda hasara yol açarak insanın ölümüne yol açabilir.

Asbest

Aslında asbest tek bir madde değildir. Elyaflı kristallerden oluşan 6 farklı doğal silikat mineraline asbest denir. Yangına dayanıklı olması, ses ve ısı yalıtımı gibi özellikleri nedeniyle geçmişte popüler bir yapı malzemesi olarak kullanılmıştır.

Asbestin fibroz kristalleri akciğerlerde birikerek asbestoz denilen ölümcül bir solunum rahatsızlığına neden olur. Burada listelenen diğer toksinlerin aksine, asbestin bir insanı öldürmesi uzun yıllar alabilir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar