Gece yemek yemenizi durdurmakta zorluk yaşıyorsanız, haftada birkaç gece uykudan uyanıp, yemek yemeden yeniden uykuya dalamıyorsanız gece yeme sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.

Gece yeme sendromu, bir çeşit yeme bozukluğudur. Bu kişiler günlük kalori alımlarının en az %25’ini(%50’ye kadar çıktığı tespit edilmiştir.) akşam yemeği ile sabah kahvaltısı arasındaki zaman diliminde alırlar. Genellikle uyku bozuklukları ile birlikte görülen gece yeme sendromu, çok çeşitli sağlık sorunlarına ve obeziteye yol açmaktadır.

Gece yeme sendromundan mustarip kişilerde sıklıkla, yemeden uyuyamayacağı inancı, kahvaltıda iştahsızlık, stres, depresif ruh hali ve uyuma güçlüğü gözlenir.

Genel nüfusta görülme oranı %1-2 arasındadır, obezlerde ise oran %10’a yükselir. Genellikle başlama yaşı ergenliğin sonlarıdır. Çocukluk döneminde nadiren görülür. Bununla birlikte fazla kiloluluk, gece yeme sendromlu tüm bireylerde ortak özelliktir.

Gece yeme sendromu yaşayanlarda, çoğunlukla yüksek düzeyde depresyon, düşük benlik algısı ve  gece salgılanan hormonlardan melatonin’in ve leptin’in azalması söz konusudur.

Gece ziyafetlerinin yıkıcı etkisinden nasıl kurtuluruz?

İştahın ve uykunun düzenlemesinin başrol oyuncusu serotonin hormonudur. Bu nedenle serotonin içeren gıdaların tüketiminin sendromun tedavisinde yardımcı olduğu ileri sürülmüştür ancak bazı araştırmalar sadece gıdalarla yapılacak tedavinin yeterli olmayacağı yönündedir.

Sorunun ortadan kalkması ile ilgili olarak uzmanların genel tavsiyesi; yeterince uyumak, stresten uzak kalmaya çalışmak, egzersiz yapmak ve kas gevşetme eğitimleri almak yönündedir. Bu tavsiyeler ile düzelme olmazsa, uzman yardımına başvurulmalıdır. Sendroma yol açan temel problemi tespit edip, onu çözmek çok daha kalıcı ve sağlıklı bir çözüm olacaktır.

Kaynaklar

Benzer Kanıtlar