Para biriktirme alışkanlığının giderek azaldığı, borçlanmanın ise sürekli arttığı bir dünyada yaşıyoruz. GOBankingRates, Amerika’da para biriktirme eğilimini mercek altına alan bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın ortaya çıkardığı gerçekler, birçoğumuzun tahmin edebileceği türden olsa da rakamlar son derece şaşırtıcı.

Araştırmaya göre Amerikalıların %69’unun 1.000 USD’den daha az birikimi var. Hatta bunların %34’ünün hiçbir birikimi bulunmuyor. Amerikan ailelerinin yarısının emeklilik yatırımı bulunmadığını düşünecek olursak, bu bilgi hayret verici sayılmaz.

Araştırma kişisel birikim miktarını, yaş grupları bazında da inceledi. Aşağıdaki tablo Amerikalı akranlarımıza göre durumumuzu değerlendirmemize yardımcı  olabilir.

Araştırmaya katılanların %37’si, 1.000 dolar veya daha fazla birikim sahibiyken, 18-24 yaşları arasındaki grupta, bu oran daha da düşüyor. 18-24 yaşları arasındaki gençlerin %27’si, 1.000 dolar veya daha fazla birikim sahibi.

Araştırmanın verileri cinsiyet bazında incelendiğinde, kadınların para biriktirme konusunda erkeklerden geride olduğu görülüyor.

Para biriktirme ile gelir seviyesi arasındaki ilişki de önemli. Her gelir seviyesinde birikim yapılabilmesinin imkanlı olduğunu gösteren tablo, aynı zamanda gelir seviyesinin düşmesinin para biriktirmeyi güçleştirdiğini de söylüyor.
Bankada ne kadar birikimim olmalı? Nasıl para biriktirebilirim?

  • Çoğu finans danışmanı, ön görülmeyen durumlar için, 3-6 aylık yaşamı idame ettirecek bir miktarın kara gün birikimi olarak saklanmasını tavsiye ediyor.
  • Birikim için bir hedef belirlemek ve bu hedefe yönelik bir planlama yapmak çok faydalı.
  • Birikim hedeflerine özel banka hesabı açılması da yine öneriler arasında. Örneğin, ev birikimi hesabı, tatil birikimi hesabı vb.

Kaynak:

  1. https://www.gobankingrates.com/personal-finance/data-americans-savings/
  2. Türkiye’de benzer detayda güncel bir çalışma yapılmamış ancak ING Bank’ın konuyla ilgili çalışmasına dair özet verilere, http://www.tasarrufegilimleri.com/ ‘den ulaşabilirsiniz.

Benzer Kanıtlar