2. Dünya Savaşı sırasında, Müttefik Ordusu, resmi adı, 23. Özel Birlik olan, taktiksel bir birim kurdu. Bu birliğin görevi, düşmanı yanıltmaktı. Özel askerlerden oluşan birliğin silahı yaratıcılıktı. Cephe hattına çok yakın mesafelerde, 20’den fazla sahte savaş alanı kurgulayan, birliğin hikayesi, askeri sır olması sebebi ile 1996 yılına kadar gizli tutuldu.

Sanatsal kariyerlerine başlamadan önce, II. Dünya Savaşı boyunca 23. Özel Birlikte görev yapan birçok sanatçı vardı. Sanat okulları ve reklam ajansı çalışanları arasından seçilmiş bu özel askerler, sanatlarını incelikle savaş alanına taşımayı başardılar. Moda tasarımcısı Bill Blass, ressam ve heykeltıraş Ellsworth Kelly, natürmort ressamı Arthur Singer ve fotoğrafçı Art Kane bunlardan bir kaçıdır.

Düsseldorf’a havadan bakıldığında, 30 bin askerden oluşan iki tümen görünüyordu. Oysa ki sadece 1.100 asker vardı. Sahte tümen, Almanları Ren Nehri’nin gerisinde bir saldırı yapılacağına inandırdı. Bunun için radyo sinyallerini de kullandılar. Birliklerin ilerlemekte olduğunu bildiren mesajlar yayınladıktan sonra, sahte tümenleri ilerlettiler. Oyuncular, dekor, ses, senaryo her şey dört dörtlüktü. Hatta sahte karargahlar kurarak, casusları yanıltmayı da ihmal etmediler.

1945 yılının mart ayında, Alman birlikleri Ren Nehri’nin gerisine çekilmişlerdi. Müttefik devletler bu özel birliklerin tasarladıkları sahte tümenler ile düşmanlarını kandırmayı başardılar.

23. Özel Birlik ile ilgili sır perdesi kalkınca, yönetmen Rick Beyer, “Hayalet Ordu” isimli bir belgesel çekerek, birliğin yaratıcı illüzyonlarını detaylarıyla gözler önüne serdi.

Kasıtlı olarak, hasarlı kamufle edilmiş kauçuk konvoy.

Şişme uçağı kontrol eden askerler.

2. Dünya Savaşı, 1 Eylül 1939’da başlamış, 2 Eylül 1945’de sona ermiştir. 6 yıl 1 gün süren savaşta 100 milyondan fazla askeri personel görev almıştır. Savaşa katlan tüm ülkeler, ekonomik, endüstriyel ve bilimsel güçlerini, savaş için seferber etmiştir. Nükleer silahların kullanıldığı tek savaş olup, Holokost gibi kitlesel sivil katliamların söz konusu olduğu 2. Dünya Savaşında, 40-50 milyon arasında insan hayatını kaybetmiştir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar