Ayrılık acısının, şiddeti ve iyileşme süreçleri üzerine, Binghamton Üniversitesi ve Londra Üniversitesi araştırmacıları tarafından, 96 farklı şehirde, 5.0705 katılımcı ile derinlemesine görüşme yöntemi ile bir araştırma gerçekleştirildi. Sonuçta, kadın ve erkek arasında önemli farklar olduğu tespit edildi.

Ayrılık acısının şiddeti

Katılımcılardan, ayrılığın hemen ardından hissettikleri fiziksel ve duygusal acıyı 1(hiç) ile 10(çok şiddetli) skalasında değerlendirmelerini istediler. Duygusal acının şiddeti ile ilgili kadınların ortalama değerlendirmesi 6,84 iken, erkeklerin ki 6,58, fiziksel acının şiddeti ile ilgili değerlendirmede kadınların ortalaması 4,21 iken, erkeklerin ki 3.37 olarak belirlenmiştir. Yani erkekler, kadınlardan daha az acı hissediyorlar.

Farklılık neden kaynaklanıyor?

Binghamton Üniversitesinde araştırma görevlisi Craig Morris’ın liderliğinde hazırlanan rapora göre farklılığın nedeni: İnsanoğlunun evrimi boyunca, kadın-erkek ilişkisinde, biyolojik yatırımın büyük bölümünün, kadınlar tarafından yapılıyor olması. Kadınlar, 9 aylık gebelik ve gebeliği takip eden uzun yıllar boyunca ataları gibi emzirme görevini yerine getirmeye devam ediyor. Kadınlarda  3-4 yıl olan biyolojik yatırım süresi, erkeklerde kelimenin tam anlamıyla birkaç dakika sürüyor. Bu nedenle kadınlar, seçimlerinin kalitesi konusunda çok daha titiz davranma eğilimi gösteriyorlar. Titizlikle yapılan seçim, daha az titizlikle yapılan seçimden, daha değerli kabul ediliyor. Yani kaybın büyüklüğü ile ilgili algı, acının büyüklüğü belirliyor.

Ayrılık acısı ne kadar sürüyor ve nasıl iyileşiyor?

Kadınların ayrılık acısı çekme süresi erkeklerden daha kısa sürüyor. Araştırma, erkeklerin hayatlarına devam ederken, ayrılık acısının derinleşerek devam ettiğini gösterdi. Morris ve araştırma ekibi, erkeklerin yoğun acının üstesinden gelmek için kayıplarının yerine, yenisi koymak için mücadeleye giriştiklerinde, çökme hissi ile karşılatıklarını ve bazen daha da kötüsü kayıplarının yerinin doldurulamayacağı düşüncesine vardıklarını gözlemlediler.

Sonuç:

  • Ayrılık acısı kadınlarda daha derin ancak daha kısa sürüyor. Ayrılık acısı yaşayan kadınlar sonuçta tamamen iyileşebiliyor, üstelik duygusal açıdan güçleniyorlar.
  • Erkekler ise acıyı daha hafif ama daha uzun bir süre yaşıyor. Ayrılık acısı yaşayan erkeklerin tamamen iyileşmesi çoğunlukla mümkün olmuyor.

Kaynak:

http://www.binghamton.edu/inside/index.php/inside/story/12326/study-women-hurt-more-by-breakups-but-recover-more-fully/

Benzer Kanıtlar