Önceki Kuzey Kore lideri Kim Jong-il golfe meraklıydı. Hatta Kuzey Kore medyasında yayınlanan haberlere göre Ulu Lider dünyanın gelmiş geçmiş en yetenekli golf oyuncusuydu. Ulu Liderin golf yeteneğini Tiger Woods’unki ile karşılaştıran Kuzey Kore medyası liderlerinin Woods’un açık ara önünde olduğunu ilan etmiştir. Hatta 1994 yılında Pyongyang Golf Sahasında gerçekleşen maçta liderin 34 parkuru -38 skorla tamamlandığını üstelik bu maç sırasında tam 11 defa ilk atışta topu deliğe soktuğunu bildirmişti. (Bu başarı dünyanın en iyi skorundan 21 vuruş daha iyidir.)
 

Şimdiki Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ise babası gibi golfe değil, basketbola meraklı. Ancak Kim Jong Un, babasının spor dünyasını şok eden ününü gölgede bıraktı. Kim Hong Un, NBA’in basketbol puanlama sistemini yeterli bulmayarak basketbola yepyeni kurallar getirdi.

Kim Hong Un, NBA’in yıldız oyuncularından Dennis Rodman’ı sık sık ülkesinde misafir ediyor. Dennis Rodman, bu ziyaretlerinde Kuzey Kore yetkilileri tarafından karşılanıyor ancak Amerikalı yetkililer bu ziyaretlerin resmi bir nitelik taşımadığını bildiriyorlar. Dövmeleri ve çılgın saç modelleri ile tanınan Rodman Kuzey Kore’de çok iyi ağırlandığını söylüyor. Konu ile ilgili olarak İngiltere’de yayınlanan bir televizyon programına konuk olan Rodman, Kuzey Kore lideri ile ilişkisi hakkında “Kuzey Kore’ye Kim ile vakit geçirmek için gidiyorum. Birlikte karaoke ve kayak yapıyoruz, çok eğleniyoruz. Politika hakkında fazla konuşmuyoruz.” demiştir.

Kuzey Kore dünyaya kapılarını sıkı sıkıya kapalı tuttuğundan, ilginç yeni kurallarla oynanan basketbol maçlarından görüntüler izlememiz mümkün değil ancak bazı basketbol severler bu yeni kuralların maçları daha eğlenceli hale getirebileceğini düşünüyor.

İşte Kuzey Kore Basketbol Kuralları

  • Smaç basketler üç puan, (ikiden üçe çıkarılmış…)
  • Maçın son üç dakikasındaki alan basketleri 8 puan, (ikiden sekize çıkarılmış…)
  • Üç puanlık atışlarda top çembere değmezse dört puan,
  • Kaçırılan serbest atışlar için -1 puan.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar