Film kahramanı, tabancasını bir arabaya yöneltir ve benzin deposunu nişan alarak tetiğe basar. İşte o anda izleyici, “Buumm!” diye bir ses duymaya ve arabadan yükselen alevleri görmeye hazırlanır. Çoğumuzun aşina olduğu bu senaryoya, gerçek hayatta şahit olmadım, olana da rastlamadım. Ama acaba bu mümkün mü? Olasılık düşük olsa bile acaba bir ateşli silahla bir aracın benzin deposu vurularak patlama yaratılabilir mi?

Benzin Deposunun Güvenliği

Hükumetlerde güvenlik düzenlemelerinden sorumlu birimler vardır. Bu birimlerin görevi, tehlikeli olabilecek durumlarla ilgili güvenlik kurallarını tespit etmek ve uygulamaya koymaktır. Yakıt depoları, tehlikeli bir madde taşıdıkları için trafik kazaları ve olası diğer tehlikeli durumlarda patlamanın olmasını önlenmesi için belirlenmiş yüksek güvenlik standartları ile üretilirler. Bu nedenle yakıt depoları, aşındırıcı kuvvetlere ve ısıya dayanıklıdır. Ancak aşırı baskı her türlü güvenlik önlemine karşın bir tehdit olmaktan çıkmaz.

Özetle; yakıt depoları güçlendirilmiş güvenlik standartları ile üretilirler. Bu nedenle kırılması, delinmesi ve ateşe verilmesi pek kolay olmamakla birlikte imkânsız da değildir.

Ateş Alma Olasılığı

Yangın olmadan patlamanın ortaya çıkması olası değildir. Çünkü yangın söz konusu değilse patlamayı tetiklemeye yetecek kadar ısı yok demektir. Yangının söz konusu olabilmesi içinde üç temel şey gerekir: Yakıt, ısı ve oksitleyici bir madde. Oksitleyici madde çoğunlukla havada bolca bulunan oksijendir. Bu ajanlardan herhangi biri yoksa yangın da olmaz. Yakıt tankında, yangını tetiklemeye yetecek kadar oksijen yoksa patlama meydana gelemez. Benzin deposunda küçük bir miktar boşluk olması, oksijen yetersizliğinden alev almayı engellerken büyük boşluk ise yeterince yakıt olmayacağı için alev almayı engeller. Hele hele uzak mesafeden atılacak bir mermi ile bu denklemin bozulması neredeyse imkansızdır.

Mermi Sorunu

Normal mermiler, bir şeyi ateşe vermek için üretilmezler. (Oysa filmlerde genellikle patlama normal mermilerle yaratılır.) Bu mermiler, tutuşmaya neden olacak kadar güçlü değildir. Discovery Channel’ın fenomen programlarından biri olan Efsane Avcıları (Mythbusters) Takımı üyeleri bir programlarında, Cadillac marka bir aracın benzin deposunu yaylım ateşine tutup, deponun patlamasını ve arabadan yükselen alevleri görmeyi umdular. Ancak bu gerçekleşmedi. Yaylım ateşi bile benzin deposunu ateşe vermeyi başaramadıysa (nişancı ne kadar iyi olursa olsun) tek bir atışla bunun gerçekleşmesi olasılık dahilinde değildir.

Yangın Mermisi

Fakat normal mermi yerine yangın çıkarmak için üretilen mermiler kullanılacak olursa ateşlenmenin ortaya çıkması olasılığı daha makul bir hale gelir. Ancak bu durumda dahi tek bir atış yeterli olmayacak dakikalarca sürecek bir yaylım ateşi gerekecektir.

Sonuç olarak, normal silahlarla bir arabanın ateş topuna dönmesi mümkün değildir. Hatta özel silahlalar yapılan yaylım ateşi bile patlamayı garanti etmez.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar