Şehir sakinlerinin yarısı iş yada okuluna bisiklet ile ulaşmayı tercih ediyor. Her gün 266.700 bisiklete karşılık yola çıkan araç sayısı 252.600!

Bisiklet trafiği

Kulağa tuhaf gelecek olsa da, trafikteki bisiklet sayısının büyüklüğü, trafik sıkışıklığına neden oluyor. 390 km’lik bisiklet yoluna sahip olan başkentte, sıkışıklığı engellemek için, bisiklet yollarına, elektronik bilgilendirme panelleri yerleştiriliyor. Devlet televizyonunda konu ile ilgili olarak verilen haberde, başlangıçta, 5 stratejik noktaya yoğunlukla ilgili bilgi verici ekran yerleştireceği duyuruldu.

Bisiklet trafiği hakkında bilgilendirilen bisikletçilerin, yoğunluğu daha az olan güzergahları tercih etmelerinin sağlanması ve böylece iki tekerlekli trafik sıkışıklığının azaltılması hedefleniyor.

Kopenhag sakinleri, geçen yıl günde 1.400.000 km bisiklet kullandılar. Şehir sakinlerinin %41’i, (miletvekillerinin %63’ü) işine yada okuluna bisikletle gidiyor. Şehir merkezine gidenlerin %32’si bisikleti tercih ediyor.

Sensörlerle belirlenen rakamlara göre, geçen sene günlük ortalama trafiğe çıkan bisiklet sayısı 265.700 iken, motorlu araç sayısı 252.600 olarak gerçekleşti. 1970 yılında yapılan, konu ile ilgili ilk araştırmanın verilerine göre: Şehirde günde trafiğe çıkan bisiklet sayısı 100.000 iken, motorlu taşıt sayısı 340.000’idi.

Bisiklet ulaşımına yapılan yatırımlar, son 20 yıl içinde bisiklet trafiğinin %68 oranında artmasına neden oldu. 2005 yılından bu yana bisiklet altyapısına, 2 milyondan fazla Danimarka kronunu harcandığı halde sıkışıklık artıyor.

2025 yılında bisiklet trafiğinin, bu günkü yoğunluktan %25 daha fazla olacağı, yoğun saatlerde ise artışın %36’ya varacağı tahmin ediliyor.

Dünyanın en yoğun bisiklet yollarına sahip olan Kopenhag’ta tespit edilen en yoğun nokta, günde yaklaşık 40.000 bisikletin geçiş yaptığı Queen Louise köprüsü oldu.

Kuşkusuz elektronik paneller dışında da birçok alt yapı çalışması yapılıyor: Bisiklet yolları genişletiliyor, kavşak sinyalizasyon alt yapısı geliştiriliyor, bisikletçilere özel köprüler inşa ediliyor.

Bisiklet rotası planlama uygulaması

Kopenhag’ta kullanılan “ibikecph” adlı güzergah planlama uygulması, “yeşil” bir güncelleme yaptı. Uygulama bisikletçilere, en kısa sürede ulaşım imkanı sağlayan rotaya alternatif olarak yeşil bir rota öneriyor. Bu rota yaşlılar, çocuklu aileler ve acelesi olmayan şehir sakinleri tarafından tercih ediliyor. Yeşil rota, bisikletçilere daha keyifli ve daha temiz bir alternatif sunarken, hızlı rotaların yoğunluğunu da azaltıyor.

Kopenhag ve bisiklet hakkında diğer ilginç bilgiler:

  • Bisiklet, sanılanın aksine yeni sayılabilecek bir icattır. Kesin icat tarihi bilinmemekle birlikte bisiklete benzer araçlar, 18. yüzyılın sonralarına doğru ortaya çıkmıştır.
  • Kopenhag’daki trafik ışıkları bisikletlere göre koordine edilmiştir.
  • Karlı günlerde motorlu araç yollarından önce, bisiklet yolları temizlenir.
  • Alışveriş ve çocukların kreşe götürülmesinde kargo bisikletleri kullanılır. Çocuklu ailelerin %25’i çocuklarını kreşe bisikletle götürür.

  • Kopenhag sakinleri, geçen yıl günde 1.400.000 km bisiklet kullandılar. Bu rakam İstanbul’dan Hakkari’ye yaklaşık 400 defa gidip gelmeye eşittir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar