Bob Ross ismi ve resimleri kadar, kabarık yumuşak görünümlü saçları ile tanınan bir televizyon yıldızıydı. Kabarık ve dikkat çekici saç stilinin arkasında TV yapımcılarının imaj çalışmaları yoktu. Hatta Bob Ross’u yakından tanıyanlar, onun böyle bir çabaya girişecek biri olmadığını çok iyi bilirlerdi. Ross’un saç stilinin ortaya çıkma sebebi kuaför masrafından tasarruf etmek istemesiydi.

Bob Ross 80’lerin başında, 20 yıldır görev yaptığı, Amerika Hava Kuvvetlerindeki görevinden sonra, ressamlık kariyerine başlamak üzereydi. Resim öğretmeni ve  akıl hocası Bill Alexander, kendisi emekli olacağı için, işlerini Bob Ross’a devir etmek istediğini söyledi. Ross teklifi kabul etti ve karavanı ile ülke çapında seyahat ederek, insanlara Alexander’ın geliştirdiği “ıslak üzerine ıslak” (wet on wet) tekniğini öğretmeye başladı. Yola çıkarken eşi Jane’e, bir yıl boyunca bu iş üzerinde çalışacağını ve eğer para kazanamazsa, bir yılın sonunda Alaska’ya geri döneceğini söyledi.

Başarı kolay gelmedi. Yol boyunca her şeyden tasarruf etmek zorunda olduğu bir dönem yaşamak zorunda kaldı. İşte saç stili de bu dönemde berber masrafından tasarruf etmek istemesi üzerine, ortaya çıktı. Aslında bu sıra dışı tasarruf önlemi, çok uzun ömürlü olmazdı ama tam o sırada bir marka imajına ihtiyaçları vardı.

Annette Kowalschi (Bob Ross Şirketinin kurucu ortağı) ve Ross, yeni çıkardıkları yeni bir seri boya ve fırça’nın üzerine, Bob Ross’un kabarık, yumuşak saçlı bir fotoğrafını basmaya karar verdiler.

Bir ropörtajında Kowalschi, Bob Ross’un saçlarından her zaman çok mutlu olmadığını bildirmiştir. Ancak Ross saçlarını kestirmeyi istese de markası bakımından bunun iyi olmayacağını biliyordu. Saç stili milyon dolarlık firmasının imzası haline gelmişti ve bu yüzden hayatı boyunca kabarık yumuşak saçları ile yaşadı.

Bugün, Ross’u bakımlı kıvırcık saçları olmadan hayal etmek imkânsız.  Ama ünlü televizyon şovu Resim Sevinci’nin ilk bölümlerine bakacak olursak, kabarık saçlarında neşeli küçük değişiklikler fark edebiliriz.

Bob Ross, “Hayatta hata diye bir şey yoktur, sadece mutlu kazalar vardır.” sözüyle binlerce insana resim yapabileceğini düşündüren ressam olarak, sanat tarihimize geçmiştir ve kabarık saçları ile hatırlanacaktır.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar