‘Yeşil Çizmeli Dağcı’ olarak biliniyor. Kimliği tam olarak belirlenemedi. 1996 yılında gerçekleştirdiği tırmanış sırasında hayatını kaybeden 8 dağcıdan biri olan Tsewang Paljor olduğuna inanılıyor. 8.500 metre yükseklikte bir kaya kovuğunda bulunan cansız beden, zirveye oldukça yakın.

Yeşil Çizmeli Dağcı, 20 yıl boyunca Everest’i kuzey yönünden fethetmek isteyen dağcılar için, zirveye az kaldığını gösteren ürkütücü bir işaret olmuş.

‘Yeşil Çizmeli Dağcı’nın ilk video görüntüleri, 21 Mayıs 2001’de Fransız dağcı Pierre Paperon tarafından kaydedildi. Paperon video görüntülerinde, onun 6 ay önce kaybolan Çinli dağcı olabileceğini söylemiştir. 200 dağcının hayatını kaybettiği Everest’e, kuzey yönünden tırmanan dağcılar, zirveden hemen önce ‘Yeşil Çizmeli’ye rastladıklarında neler düşündüler ve neler hissettiler bilinmez ama derinden etkilendikleri çok açık. Zira ‘Yeşil Çizmeli’nin ünü, dağcılar arasında kısa zamanda yayılmıştır.

2006 yılında başka bir dağcı David Sharp, solo tırmanışı sırasında hayatını kaybetti. Bazı dağcıların, David Saharp’ın karların üzerine uzanmış bedenini görmelerine rağmen onu ‘Yeşil Çizmeli’ sanarak, yardıma koşmadıkları yönünde ki iddialar, ‘Yeşil Çizmeli Dağcı’yı daha da ünlü kılmıştır.

‘Yeşil Çizmeli Dağcı’ 2014’ten beri kayıp. Nereye gittiği, ne olduğu bilinmiyor.

Everest Dağı

Dünyanın en yüksek zirvesine sahip olan Everest Dağı, Nepal’de Mahalangur bölgesindedir. Denizden yüksekliği, 8.848 metredir. Everest’in zirvesine 2 farklı yoldan çıkılabilinir. Bu yollardan biri Nepal’in güneydoğu bölgesinde diğeri ise Tibet’in kuzeyinde bulunmaktadır. Zirveye ulaşmanın ilk girişimleri, Nepal’in ülkeye girişi yasaklaması nedeni ile Tibet tarafından denenmiştir.

Ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın en yüksek zirvesi olan Atatürk Zirvesi (Büyük Ağrı) 5.137 metredir. Diğer zirvesi, İnönü Zirvesi (Küçük Ağrı) 3.898 metredir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar