Kağıt havluyu katlayarak kullanmak, havlunun emiciliğini artırır. Hem zaman hem de para tasarrufu sağlan bu basit uygulama farkı, ardımızda bıraktığımız ekolojik ayak izinin de küçülmesini sağlar. Kuşkusuz bu bilgiyi bir defa uygulamanın etkisi çok küçük olacaktır. Fakat bu bilgiyi öğrenmek için harcadığımız on saniyeye karşılık, elde edeceğimiz kağıt havlu tüketim miktarındaki önemli azalmayı düşünecek olursanız, bu küçük etkinin önemi çok daha iyi anlaşılacaktır.

Kağıt havluları katmanın emiş oranını ve kapasitesini nasıl artırdığını anlamak istiyorsanız, yazının devamını okuyabilirsiniz.

Neden katlamak daha iyidir?

Kağıt havluları katlamak iki temel sebeple daha efektif temizlik yapmanıza katkıda bulunur:

  1. Emiş oranını artırır- katlamak, havluda katmerli akış kanalları oluşmasına neden olur. Bu da sıvının viskozitesini(yoğunluğunu) artmasına ve akışkanlığın azalmasına yol açar. Bu sayede havlunun içine absorbe edeceği su miktarı artar.
  2. Emiş kapasitesini artırır- katlanmış havlu kaplanmammış havluya göre daha fazla sıvı tutma kabiliyetine sahiptir. (Aşağıda linki yer alan TEDx konuşması bunu, dokular arası süspansiyon(interstitial suspension) olarak tanımlamıştır.)

Bununla birlikte havlu kağıdı katlayarak kullanmak, kenarlarda kullanılmayan bölümlerin de kullanılmasını sağlar.

Katlamak, para ve zamandan da tasarruf etmenizi sağlar. Her yıl dünya çapında milyonlarca ton kağıt havlu kullanılmaktadır. Kişi başı tüketimin en yüksek olduğu pazar ise Kuzey Amerika pazarıdır.

Kağıt havlunun boyutuna ve türüne göre değişmekle birlikte, genellikle ikiye katlamak yerine üçe katlamak daha iyi sonuç verir.

El yıkama

Ellerinizi kurulamadan önce birkaç defa sallarsanız, suyun büyük bir bölümünü ellerinizden uzaklaştırmış olursunuz. Bu sayede kurulamak için harcayacağınız zaman da azalır. Ardından havluyu üçe katlayarak ellerinizi kurulayın, iki yada üç parça havlu kağıt yerine bir parçanın yeterli olduğunu göreceksiniz. Aşağıda linki yer alan Tedx konuşmasında Joe Smith, ellerinizi yıkandıktan sonra 12 defa hızlıca sallamanızı ve ardından havluyu katlayarak kurulamanızı öneriliyor. Konuşmada, bu basit uygulama farklının havlu kağıt tüketim miktarının önemli oranda düşürürken, bu işe ayıracağınız zamanın da nasıl azalacağı uygulamalı olarak gösterilmiştir.

Özetle, bir iş için, iki yada üç parça havlu kağıt kullandığımız her defasında, bir parça ile ihtiyacımızı karşılarsak, doğadan 2 yada 3 ağaç yerine 1 ağaç eksilecektir. Basit bir uygulama farkı ile kazanacağımız bu büyük faydayı ellerimizi yıkarken hatırlamanız dileğiyle!

Kaynaklar:

  • Science Direct

Benzer Kanıtlar