Kertenkele familyasına mensup olan Gekogillerin, yeni bir türü keşfedildi. Bu yeni türün çok ilginç bir yeteneği var! Saldırı ile karşılaştığında, sanki bir sihir gerçekleşiyor, saldıran ağzında bir avuç pulla kalakalıyor. Belki de avcı henüz ne olduğunu anlamamışken, gekogil güvenli bir yere çoktan varmış oluyor.

Birçok kertenkele türü, bir saldırı söz konusu olduğunda kuyruğunu bırakıp kaçabilir fakat pullu bir deriye sahip olan gekogillerin derisinin pulları, bunu kolaylıkla yapamayacak kadar geniştir. Bilim insanları, keşfettikleri bu yeni türün, bilinen en geniş pullara sahip gekogil olduğunu, aynı  zamanda bu işte sanatsal bir performans sergilediklerini bildirdi.

Keşfedilen sürüngene verilen isim Geckolepis megalepis!

Geckolepis megalepis’in pullu derisi, vücudundan ayrılma konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip. Geniş pulların, vücuda bağlanma bölümleri, son derece dardır, bu da gerektiği durumlarda, onlardan kolaylıkla kurtulmasına imkan sağlamaktadır. Bununla birlikte pulların altındaki deri de ayrılmış bölümlerden oluşmaktadır.

Aslında birkaç başka gekkogil türü de güçlü  bir şekilde sıkılırsa derilerinden kurtulabilirler. Fakat bu yeni keşfedilen türün bunu yapabilmesi için, ona hafifçe dokunulması bile yeterli oluyor. Üstelik bu yeni keşfedilen tür, birkaç hafta içinde yeni pullarına kavuşurken, diğer gekogillerin yenilenme süreci çok daha uzun zaman alıyor.

Geckolepis megalepis’in pulları diğer gekogillerin pullarından bir hayli geniş. Araştırmacılar, daha geniş pullardan kurtulmanın, küçük olanlardan daha kolay olduğunu söylüyor. Çünkü pullar büyüdükçe, deriye bağlanma bölgelerinin boyutu, pulun büyüklüğüne oranla küçülüyor, bu sayede sürtünme alanı büyümüş ve kopma kolaylaşmış oluyor.

Keşifi yapan araştırma grubunun lideri Mark Scherz, (Münih’te ki Ludwig Maximilian Üniversitesi) esas hayret verici olanın, pulların dökülmesi sonrasında deride herhangi bir yara oluşmaması ve çok hızlı bir şekilde eski haline dönmesi olduğunu söyledi.

Bu yeni tür Madagaskar’ın kuzeyinde Tsingy mağarasında keşfedilmiştir.

Not: Gekogiller hakkında:Onlara ev kelerleri de deniyor. Sıcak iklimlerde yaşıyorlar. Dillerini damaklarına sürterek ses çıkarmayı seviyorlar. İri gözlü, gececi bir tür. Boyları 1,5 cm ile 60 cm arasında değişse de çoğunluğu 15 cm’den küçük. İyi tırmanıcı olan gekogiller, böcekçil yada otçuldur.

Kaynak

Benzer Kanıtlar