Vahşi doğada türler arası etkileşime sıklıkla rastlarız. Ancak bu etkileşimler, genellikle avlayan ile avlanan arasındadır. Türler arasında saldırgan yönü bulunmayan etkileşimlere rastlamak ise neredeyse imkansızdır.

Ancak Hawaii’de biyologlar tarafından yapılan incelemeler sırasında, şişe burunlu yunuslar ve kambur balinaların birlikte yüzdükleri fark edilir. Bir süre birlikte yüzen yunus ve balinalar arasında eğlenceli bir oyun başlar. Türler arasında böylesine sıcak bir etkileşimin ilk defa kayıt edildiği araştırma, bilim dünyasında ve hayvan severler arasında çok büyük ilgi görür.

 

Daha derinden yüzen balina, burnunu yunusun gövdesine yaklaştırıyor, yunus balinanın vücudu üzerinde uzanırken, balina yavaş yavaş burnunu havaya kaldırıyor. Balina yükselerek sırtını dik bir kaydırağa dönüştürüyor. Balinanın sırtından kayan yunus, denizi boyluyor!

Balinalarla yunusların eğlenceli etkinliği, Hawaii körfezinde iki farklı lokasyonda kayıt edildi. Biyologlar, hayvanlar aleminde türler arasında buna benzer sıcak iletişimin örneklerine rastlamanın çok zor olduğunu, hatta insanların birçoğunun da bu türden sıcak ilişkilere girmekten kaçındığını bildirdiler.

Araştırmacılar, konu ile ilgili ilk çalışmalarını  2010 yılında, Aquatic Mammals Journal‘da yayınladılar. Hayvanların duyguları olup olmadığı yönündeki tartışmalara, cevap niteliğinde olan bu saldırganlıktan uzak, eğlenceli etkinliğin, hayvanların birbirlerinin duygularını anlama konusunda da çok yetenekli olduklarını gösteren bir kanıt olarak yorumlanmıştır.

Amerikan Doğal Tarih ve Bilim Müzesi tarafından kayıt edilen yunuslar ve balinalar arasında oynanan oyuna ait videoyu aşağıdaki linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar