Kedilerin bıyıkları, karanlıkta yollarını bulmalarına ve tehlikeli durumlardan uzaklaşmalarına yardımcı olur. Peki bıyıklar bunu nasıl sağlar? Tüyler gibi bıyıklar da arada sırada dökülür mü? Bıyıkları kopan ya da kesilen kediler bir sorun yaşar mı? Bıyıkların kesilmesi kedinin canını yakar mı? vb. soruların yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Kedi Bıyığı

Bu uzun sert kıllara bıyık diyoruz oysa sadece bıyık bölgesinde değil, gözlerin üzerinde, kulaklarda, çenede hatta ayakların üzerinde bile bulunuyorlar.

Dökülür mü?

Kedilerin her bir yanağında 6-12 arasında değişen sayıda bıyığı olur. Kedinin tıpkı tüyleri gibi zaman zaman bıyıkları da dökülür ve bu normaldir. Ancak tüylerin ve bıyıkların aşırı dökülmesi bir rahatsızlık belirtisi olabilir.

Ne İşe Yarar?

Keratinden oluşan bıyığın kendisinde sinir yoktur ancak köklerinde proprioseptörler adı verilen hassas sinir uçları bulunur. Proprioseptörler sayesinde beyinle iletişim kuran bıyıklar, kedinin yolunu bulabilmesine ve vücudunun her bölümünün senkronize bir şekilde hızla hareket edebilmesine imkân verir. Kovalama işinde çok usta olmalarının en önemli sebeplerinden biri de budur. Köprücük kemiği olmadığı için dar alanlardan kolaylıkla geçebilirler. Dar yerlerden geçip geçemeyeceklerini de yine bıyıkları sayesinde anlarlar. Bıyıklar kedinin vücut genişliğinden bir miktar daha geniş olduğundan doğal bir cetvel işlevi görür. Kedilerin gözü yakını iyi göremez ancak bıyıklar bu zafiyeti telafi eder. Yani kediler biblolarla dolu bir rafta hiçbir şey devirmeden yürüyebilmelerini bıyıklarından aldıkları verilere borçludurlar. Bazen kedinizi bir yere girmeden önce kafasını gireceği yere yaslarken görebilirsiniz, bunun nedeni bıyıkların basınca karşı duyarlı olmasıdır.

Kedilerin bıyıklarının konumu, ruh halleri ile ilgili bilgi verir. Eğer bıyıklar öne doğru yönelmişse kedinin atağa geçmeye hazırlandığı ya da merakını uyandıran bir durumun söz konusu anlaşılır. 

Kedi rahat ve huzurluysa bıyıklar da gevşek ve rahat bir görünüm alır. Yüzüne doğru yaslanmış bir durumdaysa da kedinin sinirli ve huysuz olduğunu anlayabilirsiniz.

Kedinin Bıyıklar Kesilirse Ne Olur?

Bazen hayvan sahipleri kedilerinin bıyıklarının çok uzadığını ve biraz kısaltılması gerektiğini düşünürler. Öncelikle bıyıkları kesmenin kanamaya ya da herhangi bir acıya sebep olmayacağını belirtelim. Ancak buraya kadar açıklamış olduğumuz işlevleri nedeni ile kedilerin bıyıklarının kesilmesi veya kısaltılması doğru değildir. Bıyıklarını kaybeden kediler sakarlaşır, yön bulma kabiliyeti ve çeviklik refleksi zayıflar. Bu yetenek kaybı, güven duygusu sorununa ve kedinin strese girmesine yol açar, kedinin doğal keşfetme arzusuna zarar verir.

Kaynaklar:

  • Cornell University
  • Harvard University
  • NCBI NLM
  • Europe PMC

Benzer Kanıtlar