Hollanda’da Giethoorn adında, hiç yolu olmayan bir köy var. İnsanlar bir yerden bir yere sadece yürüyerek ya da kanalları kullanarak ulaşabiliyorlar. Bu güzel köy, Hollanda’nın orta kesiminde, kuzeybatı eyaleti Overijssel’de, Amsterdam’dan yaklaşık 90 kilometre uzakta bulunuyor.

Köyde 2.600 civarında vatandaş yaşıyor. Kanalların arasına kurulmuş olan Giethoorn’da, kanalları birbirine bağlayan,180 tane köprü bulunuyor.

Şehir hayatından uzak, huzurlu ve doğa ile iç içe olan Giethoorn, on üçüncü yüzyılın başında, Akdenizli yerleşimciler tarafından kurulmuş.

Küçük Venedik ya da Kuzeyin Venediği olarak da anılan Giethoorn, özellike 1958 yılında, Alman film yapımcısı Bert Haanstra‘nın ünlü komedisi Fanfare‘i burada çekmesi ile tanınmış.

Giethoorn’da 3 müze ve birkaç tane hediyelik eşya dükkanı bulunuyor. Het Olde Maat Uus, tipik bir çiftlik evinde, yüz sene önce günlük yaşamın nasıl olduğu ile ilgili canlandırmalar yapılmış bir müze. Museum de Oude Aarde ise bölgede çıkarılan değerli taşlar sergileniyor. Klasik arabaları sevenleri burada bir sürpriz bekliyor. The Histomobil Müzesi son yüzyılda kullanılan çeşitli araba, motosiklet ve at arabalarına ev sahipliği yapıyor.

Aynı zamanda Giethoorn, bir çok sanatsal sergi ve çocuklara özel aktiviteler düzenleniyor Kış ayları boyunca, donan kanallara buz pateni yapılması, bir çok turist için köyü daha da cazip kılıyor. Giethoorn, özellikle Çinli turistler arasında çok popüler. Her yıl 150.000 ila 200.000 arasında Çinli turist tarafından ziyaret ediliyor.Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar