Uçakların genellikle beyaz renkte olduklarını fark ettiniz mi? Özellikle ticari uçakların (havayolu şirketinin renklerini taşıyan birkaç çizgi ve süsleme dışında) hemen hemen hepsi beyazdır. Beyaz rengin tercih edilmesinin hem teknik hem de ekonomik nedenleri vardır:

Teknik Avantajlar

Termal Avantaj;

Beyaz, diğer renklere kıyasla üzerine gelen ışığı en az absorbe eden (emen) renktir. Uçağın beyaza boyanması durumunda gövdesi diğer renklere göre daha az ısınır. Gövdenin ısınması ve ısının kademeli olarak artması uçuş güvenliği açısından kaçınılması gereken bir durumdur. Üstelik sadece uçuş sırasında değil. Uçağın pistte soğuması için park edildiği zaman da beyaz olması avantaj sağlar.

Gövde üzerindeki çatlak ve girintileri fark etme kolaylığı;

Uçaklarda çatlaklar, girintiler ve diğer yüzey hasarları düzenli olarak kontrol edilir. Çatlak genellikle beyazdan daha koyu bir renkte olacağı için uçağın beyaz olması yüzey hasarlarının tespitini kolaylaşır. Hasar tespiti açısından beyazdan daha iyi sonuç verecek bir renk yoktur.

Buna ek olarak, beyaz ayrıca korozyon izlerini ve yağ sızıntı noktalarının görülmesini kolaylaştırır. Ayrıca bir kaza vb. söz konusu olursa, uçağın beyaz olması gece karanlığında ve su kütlesi üzerinde yerinin tespit edilmesinde kolaylık sağlar.

Ekonomik Avantajlar

Boya ağırlığının işletme maliyetlerine yansıması:

Beyaz boya diğer renklerden daha hafiftir. Daha ağır bir uçak gövdesi ise işletme maliyetlerinin artması anlamına gelir. Uçak şirketleri maliyeti mümkün olduğunca düşürmek istedikleri için renk olarak beyazı tercih ederler.

Renkli uçakların ikinci el fiyatları daha düşük olur.

Uçak şirketleri maliyetlerini düşürmek için renkli bir uçak satın aldıklarında uçağı beyaza boyatarak kullanırlar. Dolayısıyla renkli bir uçağın maliyetini hesaplarken uçağın fiyatına boyama için harcayacakları tutarı da dikkate alarak değerlendirme yapmak zorundadırlar. Bu da doğal olarak renkli uçakların beyaz uçaklardan daha ucuza satılmasına neden olur.

Beyaz solmaz!

Renkli uçaklar yüksek irtifada güneşe ve çeşitli birçok atmosferik duruma maruz kalmaları nedeni ile solar. Bu da bakım maliyetlerini artırır. Oysa beyaz bir uçak çok daha uzun bir süre bakıma gerek duymaz.

Sonuç olarak, uçak gövdelerinin beyaz olması birçok nedenle diğer renklerdeki uçak gövdelerine göre daha avantajlıdır.

References

  1. Wikipedia
  2. PubAg
  3. Boeing.com
  4. Columbia Daily Tribune

Benzer Kanıtlar