Erkek peri kuşu (Malurus cyaneus), her yıl mat kahverengi tüylerini dökerek, göz alıcı parlak mavi tüylere kavuşur ancak bu kadar küçük bir kuş için, göz alıcı tüylere sahip olmak, çok tehlikelidir.  Parlak, üstelik mavi olmak, onları yırtıcıların hedefi haline getirir.

Peri kuşu ile ilgili henüz yayınlanan bir araştırmaya göre,  erkek peri kuşu, tüylerinin rengine göre risk alma davranışlarını değiştiriyor.

Erkek peri kuşu için güzel renklere sahip olmak, dişileri etkilemek için son derece önemli. Parlak mavi renk, doğal habitatlarında çok fazla olmadığından, mavi tüylere sahip olduğu dönemde erkek peri kuşu, yırtıcılar için açık hedef haline gelir. Araştırmacılara göre çekici renkler, yırtıcılardan kurtulma konusunda ciddi bir dezavantaj yarattığı için, bu bedel ancak güçlü erkekler tarafından karşılanabiliyor. Bu da dişilerin en iyi eşi seçmesinde ayırt edici bir özellik oluyor.

Renk, yaş, boyut, kaçış taktiği gibi farklılıklar, av olma riskini etkiler. Birçok değişkenin söz konusu olması da araştırmadan, sonuç çıkarmayı güçleştirir. Bu güçlüklere rağmen son yapılan çalışma, erkek peri kuşlarının tüylerinin rengine göre davranışını değiştirdiğini açıkça ortaya koymuştur.

Peri kuşu küçük, karizmatik bir ötücü kuştur. Küçük gruplar haline yaşarlar. Grup, dominant bir erkek, bir dişi ve onlara eşlik eden birkaç genç erkekten oluşur.

Yırtıcılara karşı savunmasız olan peri kuşları, bir yırtıcı tarafından hedef haline geldiklerini fark ettiklerinde, özel bir şekilde öterek diğerlerini uyarırlar, bu durumda grup üyeleri saklanır yada alarmı duymazdan gelerek, yapmakta oldukları işe devam eder.

Erkek peri kuşlarının mat kahverengi olan tüyleri, çiftleşme mevsiminin gelmesi ile parlak bir maviye döner, çiftleşme mevsimi tamamlandığında tüyler yeniden kahverengi olur. Renk değiştirme dönemi, Avusturalya’nın son baharı olan Mart-Nisan arasından başlar ve son baharın bitişi ile Ekim ayında son bulur.

Dişi, yumurtlama zamanı geldiğinde, yuvasını terk ederek, en parlak mavi peri kuşunu aramaya başlar. Dişilerin çoğu, aynı erkeği seçer. En uzun süre mavi tüylere sahip olan bu peri kuşu(10-12 ay arasında), bölgelerindeki yavruların %70’inin babası olup, av olma riskinin en büyüğünü taşıyan peri kuşudur.

Deneysel gözlem

Çalışmada öncelikle erkek peri kuşlarının ayaklarına renkli ayırt edici bantlar takılmıştır. Tehlike durumlarında peri kuşlarının diğer kuşlara haber vermek için, kullandıkları alarm ötüşleri kayıt edilmiştir. Bu alarmlardan ikisi, çalışmada kullanılmak üzere seçilmiştir. Biri çok büyük tehlike alarmı, diğeri daha düşük tehlike alarmı.

Gözlem sonuçları

  1. Parlak mavi tüylere sahip oldukları dönemde, erkek peri kuşu, düşük tehlike alarmına daha yüksek tepki göstermiştir.
  2. Parlak mavi tüylere sahip oldukları dönemde, günlerinin büyük bölümünü yırtıcıları gözleyerek geçirdikleri, enerjilerinin ve zamanlarının büyük bölümünü bu işe vakfettikleri gözlenmiştir.
  3. Etrafta parlak mavi renkte bir peri kuşu varsa, diğer kuşlar tehlike alarmlarına daha düşük tepki vermişlerdir.

Sonuç olarak, uzun süre parlak mavi tüylere sahip olmanın avantajları olduğu gibi, büyük riskleri vardır. Genlerini yeni nesillere aktaran erkek peri kuşları, zor ve tehlikeli görevden en yüksek notu alan peri kuşları olduklarından, bu zor görev türün devamı için son derece önemlidir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar