Hint Okyanusu’nda, romantik tatillerin gözde mekanı, Maurituius’un aktif olmayan volkanik topraklarının altında, Dünya tarihinin önemli bir parçasının yattığı anlaşıldı. Ancak bulunan “Kayıp Kıta”, Atlantis değil.

Güney Afrika’da, Witwatersrand  Üniversitesi‘nde,  Professor Lewis Ashwal’ın liderliğinde yapılan araştırmada, Hint Okyanusu’nda eski bir kıtaya ait parçalar bulundu. Tropik tatil adası Mauritus’un altında buldukları kıta parçasına, Maurita adını verdiler.

Bildiğimiz gibi 200 milyon yıl önce var olan ‘Süper Kıta Gondvana(Gondawanaland)’nın parçalanması ile Afrika, Güney Amerika, Antarktika, Hindistan ve Avustralya kıtaları meydana gelmiştir.  Nature Communications‘da geçen hafta yayınlanan raporda, Gondvana’nın parçalanması sırasında, Maurita da oluştuğu bildirilmiştir. Professor Ashwal, Hint Okyanusu’nda henüz keşfedilmemiş daha birçok kıta parçası olduğu görüşündedir. Aşağıdaki haritada keşfedilmemiş kıta parçalarının olası yerleri gösterilmiştir. Profesör Ashwal, süper kıtanın parçalanmasının basit bir parçalanma olmadığını, Hint Okyanusu havzasında farklı boyutlarda kıta parçalarının, dönüşüm geçirerek parçalandığını bildirmiştir. Bu sonuca, kıta parçasının içinde buldukları zirkon minerali üzerinde yapılan analizlerle ulaşılmıştır. Çünkü Mauritus gibi bir adada  9 milyon yıldan daha  eski bir kalıntı olmaması gerekiyor. Oysa bulunan zirkon minerali 3 milyar yıllık!  Zirkon, jeolojik süreçler hakkında önemli bilgiler barındıran ve tam olarak incelenebilen özel bir mineraldir.

Kayıp bir ada bulabilmek, bir jeolog için olağanüstü heyecan verici bir durum olsa da bilim, tüm bulgulara skeptik bir anlayışla yaklaşmak zorundadır. Bulunan zirkon üzerinde yapılan analizler, onun 3 milyar yaşında olduğunu kesin olarak bilmemizi sağlamaktadır. Ancak bu mineral 3 milyon yıldır burada mıydı, yoksa rüzgarla, dalgalarla yada ponza taşları tarafından taşınarak mı geldi? sorusunun yanıtına cevap verecek bilimsel kanıtlara henüz ulaşılamamıştır.

 

http://edition.cnn.com/2017/02/03/world/lost-continent-mauritius-trnd/

Benzer Kanıtlar