Sevimli bir meleğe benzeyen, her daim istediklerini almayı bilen manipülatörleri tanımlayarak, en sık kullandıkları yöntemleri başka bir makalede özetlemiştim. (Okumak isterseniz, tıklayabilirsiniz.)  Bugün de George K. Simon’un en çok satanlar listesine giren Koyun Postundaki Kurtları Anlamak ve Onlarla Baş Etmek” adlı kitabından derlediğim, “baş etme” önerilerini özetleyeceğim:

1) Gerçekle yüzleş!

Öncelikle onun (manipülatörünün) “aslında iyi olduğu” yanılsamasından kurtulmalısın. O, seni sevmiyor. Eğer öyle olsaydı, manipülatörlerin en sık kullandıkları taktiklerin neler oluğunu okurken, her maddede aklına “o” gelmezdi. Simon, “Bengal kaplanına ev kedisi gibi muamele ederseniz, yaralanıp durmaktan kurtulamazsınız.” diyor.

2) Zayıf yönlerinin farkında ol!

Çünkü “o” senin zayıf yönlerini çok iyi biliyor. Örneğin; suçluluk duymaya eğilimliysen, bu duygusal olarak hassas olduğun anlamına gelir. Manipülatörler bu hassas noktaları keşfetmek ve kullanmak konusunda yeteneklidir. Onların güçlerinin büyük bölümü, karşısındakinin zafiyetleri üzerine inşa edilmiştir. Hassasiyetlerimizin ve zafiyetlerimizin kullanılmasını önlemek için onların farkında olmalıyız.

Dikkat! Manipüle edildiğini fark eden insanlarda, öç alma duygusu ortaya çıkar ki bu çok yanlış bir yaklaşımdır. Çünkü onlara yaptıklarının bedelini ödetmenin bir imkanı yoktur. Yapabileceğiniz tek şey, kendi davranışlarınızı kontrol etmektir.

3) Hazırlık yap!

Hazırlık aşamasında ilk adım sınırları belirlemektir. Bundan sonra neleri tolere edeceğim, neleri etmeyeceğim diye kendine sor. Bu iki soruya somut yanıtlar verene kadar başka bir konuya geçme.

Örtülü saldırgan bir manipülatörle karşı karşıyaysanız ve konu ile ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız, kendinize gizli bir destek sistemi geliştirin. Gerçeklik kontrolü yapmanızda yardım edebilecek ve duygusal durumunuzu destekleyebilecek yetkin ve güvenilir birinden destek alabilirsiniz. Bu profesyonel bir destek de olabilir çok güvendiğiniz bir yakınınızın desteği de olabilir. Ancak destek almak mücadelede çok büyük bir avantaj sağlar.

4) Taktiklere karşı tetikte ol!

Manipülatörlerin kullandıkları taktikleri, iyice kavradığından emin olmak için her bir adımı tekrar tekrar ele al ve bu taktiklere onunla yaşadığın deneyimlerden örnekler bul. Bu pratik, yararsız gibi görünebilir ancak çok faydalıdır çünkü taktiklere karşı tetikte olmanı sağlar.

Kitaptan alıntı: Manipülatörün söylediklerini dikkatle dinlemeye özen gösterin. Dikkatinizi taktiklere yoğunlaştırın. Taktiklerden birinin kullanıldığını fark ettiğinizde bunu aklınızda etiketleyin. Manipülatörün kullandığı taktik, ne olursa olsun temel kuralı hatırlayın:

  • Taktiklerin aklınızı çelmesine izin vermeyin.
  • Manipülatörün bir şey elde etmek için savaşmakta olduğunu unutmayın.
  • Asla savunmacı tutuma girmeyin, güdüsel davranmayın.
  • Hazırlık aşamasında belirlediğiniz (tolere edeceğiniz ve etmeyeceğiniz şeyler) sınırları koruyun.

5) Bahaneleri kabul etme!

Eğer mazeretleri kabul etmeye eğilim gösterirseniz, bu defa manipülatör bütün çabasını bunun üzerine yoğunlaştıracaktır. Bundan kaçınmak için rasyonalizasyonla aklınızın çelinmesine izin vermeyin. Sadeleştirme ve basitleştirme çok işe yarar. Niyetlere değil, eylemlere odaklanın. Niyetleri değil, eylemleri değerlendirin.

Kitaptan alıntı: Manipülatörün aklındaki temel amacı fark etmek, yan yollara sapıp kaybolmanızı önler. Davranışın kendisini değerlendirin. Bu ilke çok önemlidir. Eğer düşüncelerinizi manipülatörün niyetlerine odaklarsanız, onun tuzağına düşmekten kurtulamazsınız. Yapacağınız değerlendirmeleri niyetlere değil, davranışın kendisine bakarak yapacak olursanız yanlış kararlar vermekten kurtulursunuz. Aslında elimizdeki en değerli bilgi geçmiş davranışlardır. Geçmiş davranışlar, gelecekteki davranışların en güvenilir tahmin aracıdır.

Alaycılık, düşmanlık ve tehditkâr tutumlardan kaçının. Sakin ve kibar tutumunuzu korumanız da manipülatörün tuzaklarından korunmanıza yardımcı olur.

6) İsteklerini doğrudan söyle ve sadece net yanıtları kabul et!

Kaba olmadan, taleplerin konusunda gerçekçi ve somut olmaya özen göster. Bu sayede manipülatörlerin çok sevdikleri kaygan zemini ona vermemiş olursun.

Kitaptan alıntı: Spesifik olarak nelerden hoşlanmadığınızı ve neler beklediğinizi söyleyin. “Şunu istiyorum.”  veya “Şunu kesinlikle istemiyorum.” şeklinde net konuşmanız, onların “yanlış anladım,” “bilmiyordum” vb. bahanelerle zemini kayganlaştırmalarını engeller.

Sorularınıza “evet” ya da “hayır” gibi net cevaplar istediğinizi bildirin. Eğer net cevaplar vermekten kaçınıyorlarsa, kaygan zemin arıyor ve sizi manipüle etmeye çalışıyor demektir.

Kitaptan Alıntı: Açık ve doğrudan bir istekte bulunduğunuzda açık ve doğrudan bir cevap almak konusunda ısrarcı olun. Eğer net bir cevap alamadıysanız yeniden sorun. Bunu düşmanca ya da tehditkâr bir şekilde yapmayın, sorduğunuz sorunun önemli olduğunu ve dürüstçe ele alınmayı hak ettiğini söyleyin.

Örtülü-agresif bir manipülatörle mücadele etmenin en güçlü tekniğini sona sakladık.

7) Kazan-Kazan!

Onunla girişeceğin mücadelede en güçlü teknik, onun da bir şeyler kazanmasına izin vermektir. Kaybedeceğini anladığında top çevirmek için daha ısrarcı olacaktır. Ancak eğer kesinlikle kaybetmeleri gerekiyorsa bunu başaracağın konusunda kendine güvenmelisin. Kendi sınırlarını aşmadan ona bazı avantajlar sunmak, manipülatörünü kontrol edebilmeni sağlayacaktır.

Kitaptan alıntı: Örtülü-agresif kişinin kaybetmekten kaçınmak için elinden gelen her şeyi yapacağını unutmayın. Bu yüzden kendi sınırlarınızı aşmadan bir şeyler elde etmelerine izin vermeniz yolun yarısını kat etmenizi sağlar. Her ikinizi de memnun edecek bir çözüm bulmak, örtülü agresif kişiler ile daha az çatışmalı bir ilişkiye kapı açacaktır. Çünkü kaygan bir zemine çekilme çabası, ancak açık ve uygulanabilir bir çözümle son bulabilir.

Son uyarı: Tutamayacağınız sözler vermekten kesinlikle kaçının. Zira tutamadığınız bir söz, ipleri onun eline geçirirken, zemini de kolayca cilalayabilmesine imkan tanır.

Kaynak:

Benzer Kanıtlar