1998 yılında Johns Hopkins tarafından yapılan araştırmaya göre, A Vitamini eksikliğinden kaynaklanan görme bozukluğu, A vitamini takviyesi ile düzelebiliyor.  Ancak İngiltere’deki Dünya Havuç Müzesi‘nin küratörü John Stolarczyk’e göre, havucun bir süper sebze olarak tanıtılması esas nedeni, İngilizlerin, gece görüş teknolojilerini gizlemektir. Dünya Havuç Müzesinde, havuç propagandasına ait, 125 sayfalık şaşırtıcı ve gizli kalmış gerçeklerin kanıtlarını sunan belgeler bulunuyor.

Stolarczyk, havuçla ilgili bu yanlış inancın, II. Dünya savaşı sırasında İstihbarat Teşkilatı tarafından popüler hale getirildiği yönünde, güçlü kanıtlar olduğunu söylüyor. Stolarczyk’ın araştırmasına göre, İngiltere Hava Kuvvetleri, geliştirdikleri gizli radar teknolojisini ilk kez 1939 yılında kullanarak, düşman kuvvetleri henüz İngiliz Kanalına ulaşmadan vurmayı başarmışlardır. Gece görüş radarının başarısını gizlemenin en iyi yolunun, teknolojiyi kullanarak düşmanı vuran ilk pilotun, savaş kahramanı ilan edilerek, keskin gözlerinin övülmesi olduğunu düşünmüş olmalılar ki, gece pilotu John Cunningham’ı “Kedinin Gözü” lakabı ile lanse edilir.

20 düşman uçağından 19’unu düşüren Cunningham, kampanyanın ana karakteri olarak basında, yer alır. John Cunningham’ın havuç yemesi sayesinde, “Kedinin Gözü” lakabını elde ettiğini, tüm pilotların beslenme programına havucun dahil edildiği duyurulur. Alman savaş stratejistlerini oyalamayı hedefleyen hileli planın, ne kadar işe yaradığına dair kesin bir bilgi olmamakla birlikte, İngiliz basınında bolca yer bulan, “karartma gecelerinde daha iyi  görmek için havuç yemeli” temalı afişler tüm medya organlarına yer bulunca, havuç efsanesi de alır yürür.

Efsanenin etkisi yanı sıra, II. Dünya Savaşının, kıtlık günleri başladığında, şeker karneye bağlanır ve kişi  başı haftalık şeker hakkı 225 grama kadar düşer. İşte bu dönemde havuç, şekere alternatif bir sebze olarak daha fazla tüketilmeye başlanır.

Sonuç olarak, A vitamini eksikliğinin, gözleri olumsuz etkilediği ve bundan kaçınmak için beta karoten içeren havuç tüketiminin gözler için faydalı olacağı söylenebilir. Ancak nasıl ki ıspanak yemek Temel Reis’e dönüşmemizi sağlamıyorsa, havuç yemek de gece daha iyi görmemizi sağlamaz.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar