Kendisi gibi müzisyen olan Bily Joel’in kızı Alexa Ray Joel, ev arkadaşının acil servisi arayarak yardım istemesi üzerine hastaneye kaldırılır. Newsday’in haberine göre, Alexa Joel, bir yıl önce hem müzik grubu partneri hem de erkek arkadaşı olan Jimmy Riot’tan ayrıldığından beri perişan haldedir. Daha önce de intihar girişiminde bulunan Joel yine aşırı dozda ilaç almıştır. Ancak bu defa aldığı ilaç anti-inflamatuvar(iltihap giderici) bir homeopatik ilaç olan Traumeel’dir.

70’li  ve 80’li yılların en sevilen şarkıcı/şarkı yazarı olan babasının gölgesinden kurtularak, kendi müzik kariyerini oluşturmaya çalışan Joel’in sağlık durumunun gayet iyi olduğu bildirilir.

Homeopatik ilaçlar ile ilgili tartışmaların alevlenmesine neden olan vahim olay sonrası, NYU Medikal Merkezi’nden zehir bilim uzmanı Dr. Lewis Nelson, homeopathik bir ilacın  aşırı miktarda tüketilmesinin, herhangi bir zarara yol açmasının mümkün olmadığını bildirmiştir. Dr. Nelson, bu ilaçların sulandırılmış, aktif bir içeriği bulunmayan ilaçlar olduklarını, çoğunlukla orijinal içeriklerini bile içermediğini ve “aşırı dozda hiçbir şey alarak, intihar edilemeyeceğini” bildirmiştir.

Traumeel, 1997 yılında PDR(The Physicians’ Desk Reference) tarafından listelenmiş ilk homeopatik ilaçtır.

Homoepati Nedir?

Homeopatik ilaçların içeriğinde, bitkisel maddeler yanı sıra, mineraller, kimyasal bileşenler, hayvan ve hatta insanlardan elde edilen maddeler de kullanılmaktadır. Bazıları tarafından iddia edildiği gibi kadim bilimlere dayanan bir geçmişi yoktur. Homeopati, Dr. Samuel Christian Frederic Hahnemann (1755-1843) tarafından geliştirilmiş bir tıp yaklaşımıdır. 3 temel prensibe dayanır:

Birincisi; ‘benzer benzeri iyileştirir’ ilkesi. Bir sorun ancak o  soruna sebep olan bir madde ile iyileştirilebilir. Uykusuzluğu gidermek için kahve, kaşıntıyı gidermek için ısırgan otu vb.

İkincisi; seyreltme ilkesi. Homeopati’ye göre ilaçların içinde bulunan maddeler ne kadar seyrelirse, etkinliği  o kadar artar. Üstelik bu sayede ilaçların yan etkileri de önlenmiş olur. Piyasada bulunan homeopatik ilaçların seyrelme derecesi genellikle 30C olarak ifade edilen bir yoğunluktadır. En yoğun homeopatik ilaçta dahi aktif madde o kadar azdır ki, bu ilaçların alınmasıyla kimyasal ve biyolojik bir etkinin ortaya çıkması söz konusu değildir. Bazı homeopatik ilaçların içeriklerinde, insan için öldürücü kimyasal maddelerin de kullanıldığını düşünecek olursak, seyreltme ilkesi son derece faydalıdır(!)

Üçüncüsü; çalkalama ilkesi. Homeopati’ye göre ilacın hazırlanma aşamasında, ilaç tübünü çok iyi bir şekilde çalkalamak gerekir. Seyreltme aşamasında ilaç ne kadar çok çalkalanırsa, o kadar etkin hale gelir. Homeopati’ye göre çalkalama sırasında etkin madde moleküllerinin su molekülleri ile temas etmesi sayesinde ilacın etkinliği artıyor. Çünkü su moleküllerinin hafızası, daha  önce içlerinde bulunan etkin madde moleküllerini hatırlar ve vücuda girdiklerinde bilgilerini bağışıklık sistemine aktararak, vücudun kendini iyileştirmesini sağlar.

Kaynaklar:

  1. http://www.nydailynews.com/entertainment/gossip/impossible-od-drug-article-1.433081
  2. https://yalansavar.org/2012/06/12/tavsanin-suyunun-suyu-1-homeopati-nedir/
  3. http://www.wholehealthnow.com/bios/samuel-hahnemann.html
  4. http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/homeopathy-therapeutic-dead-end-systematic-review-no-evidence-it-works-a6884356.html

Benzer Kanıtlar