Avuçlarımızın içinde haritaya benzeyen çizgilerle doğuyoruz. Ana hatları hemen hemen herkeste aynı olan bu çizgiler, batıl inançlara meyledenler için hayatın sırlarını saklıyor. Fizyolojik olarak hiçbir amaca hizmet etmiyormuş gibi görünen bu çizgilerin neden var olduğunu merak ediyor musunuz?

Fleksiyon kırışığı ne demektir?

Avuç içlerindeki çizgiler fleksiyon kırışıklıkları olarak adlandırılır. Bu kırışıklıklar gebeliğin 12. haftasında, yani bebek ana rahmindeyken oluşur. Hepimiz ellerimizde çizgilerle doğarız.

Ellerimiz vücudumuzun en ağır işçileridir. Günlük fiziksel aktivitelerimizin çoğu ellerimiz tarafından gerçekleştirilir. Ellerimizin katlanma, bükülme, uzanma, esneme, sıkışma ve gerilme vb. hareketleri kolaylıkla yapabilmesinin nedeni derimizin buna uygun bir gelişim göstermiş olmasından kaynaklanır. Derimiz elimizin hareketine bağlı olarak katlanır, sıkışır ya da esner. Eğer avuç içinde bu çizgiler olmasaydı; ellerimizin derisi adeta elimize bol gelen bir eldiven giymişiz gibi bol ve sarkık bir yapıda olacaktı. Bu yapı daha fazla deri dokusu gerektirecek, bazı işleri daha zor yapmamıza neden olacak ve (eğer öyle olsaydı böyle düşünmezdik belki ama) çok çirkin bir görüntüye neden olacaktı.

Avuç içi çizgilerimiz geleceğimiz hakkında bilgi verir mi?

Birçok insan avuç içi çizgilerinin insanın yaşamı hakkında gizli işaretler barındırdığına inanıyor. Dünyanın dört bir yanında falcılar, insanların avuçlarındaki çizgilere bakarak kişinin yaşamı hakkında isabetli tahminlerde bulunduklarını iddia ediyorlar.

 

El falının kökeni hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, Hindistan’da doğduğu ve Hindistan’dan dünyanın dört bir yanına göç eden çingeneler tarafından yaygınlaştırıldığı düşünülmektedir. Tarihte Çin, Tibet, İran, Mezopotamya, Mısır ve Antik Yunan’da el falına bakıldığı bilinmektedir.
Orta Çağ’da cadı avcıları tarafından cadıların yakalanması amacıyla da kullanılmış olan el falı daha sonra gözden düşmüştür. 17. yüzyılda ise yeniden popüler hale gelmiş, bilimsel ve rasyonel kaidelere oturtulmaya çalışılmıştır. Yoğun çabalara rağmen bu çizgilerin psişik veya okült anlamları olduğu konusunda hiçbir bilimsel bulgu elde edilememiştir.
Ancak el; kişinin sağlığı, kişisel hijyeni, mesleği, alışkanlıkları vb. hakkında birçok bilgi barındırır. Bu bilgiler, falcıların kullandığı diğer “soğuk okuma” yöntemleri ile birleştirildiğinde isabetli tahminlerde bulunmasına katkı sağlar. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz “Doğru Çıkan Falların Bilimsel Açıklaması” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Bununla birlikte kültürden kültüre el çizgilerinin anlamlarının değişir hatta birbirine zıt anlamlara sahip olduğu da gözlenir. İnternette gelişi güzel yapılan bir aramada bile el çizgilerinin birbirinden çok farklı anlamlarına rastlayabilirsiniz.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar