Kilo vermek ve sağlıklı yaşam en önemli gündem konularımızdan biri olunca kilo vermenin sırrına dair arayışlar da giderek arttı. Her gün konu ile ilgili yepyeni yöntemler duyuyoruz. Bunlardan bazıları bilimsel gerçeklere dayanırken bazıları boş inançların ötesine geçmiyor. Kan bağışlamanın kilo vermeye yardımcı olduğuna dair tavsiyeler verilmeye başladı. Kan bağışının sağlığımız için iyi olduğunu hepimiz biliyoruz, peki gerçekten kilo vermemizi de sağlar mı? 

Kan bağışı hakkına önemli bilgiler;

  • Vücudumuzda ortalama 4.700 ml kan bulunur ve normal bir kan bağışında alınan kan miktarı 470 ml kadardır.
  • İki kan bağışı arasında en az iki ay olmalıdır. Bu süre vücudun eksiklerini tamamlaması ve normale dönmesi için önemlidir.
  • Kan bağışı sonrası böbreklerde bulunan peritubular adlı hücreler, ani kırmızı kan hücresi kaybı nedeni ile kanda daha az oksijen olduğunu fark eder ve bir protein salgılayarak eritropoietin’in ortaya çıkmasına neden olur. Eritropoietin kök hücrelerin yapıldığı kemik iliğine ulaşır ve kök hücrelerin kan hücresine dönüşmesini sağlar. Böylece vücuttaki eksilen kan yerine konmuş olur.
  • Vücudumuzdaki kırmızı kan hücreleri çok hızlı bir şekilde ölür ve aynı şekilde yerine konulur. Bu süreç öylesine yoğundur ki örneğin, üretimin en yüksek olduğu zamanda vücudumuz saniyede 2 milyon kırmızı kan hücresi üretir.
  • Yeni kan üretmek, vücudumuzdaki demirin hemoglobin üretimi için kullanılmasına neden olur. Vücudumuz kırmızı kan hücrelerini 48 saat içinde üretir fakat kan bağışı sonrası hemoglobin seviyelerinin dengelenmesi 6-12 hafta sürebilir. Bu nedenle daha sık bağış, anemi veya başka sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kan bağışlamak kilo verdirir mi?

Kuşkusuz bu makaleyi okuyanlara düzenli kan bağışlarsanız spor salonuna gitmenize gerek kalmaz diyemeyiz. Ancak kan bağışının kilo vermeyi de sağlayabilecek bazı faydaları olduğunu söyleyebiliriz.

Yukarıda da belirtildiği gibi ortalama bir bağıştan sonra ağırlığınız yarım kilo kadar azalır. Ancak bağıştan hemen sonra tüketmeniz önerilen sıvı ve yiyecekler kaybettiğiniz yarım kiloyu hemen almanıza yol açar.

Vücutta meydana gelen her hareket metabolizma ile ilgili olduğundan kalori yakılmasına yol açar. Kan bağışı ile alınan 500 ml kanın yerine konması için vücut yaklaşık 650 kalori kullanır. Bu da yaklaşık olarak 1 saatlik kardiyo egzersizi yapmışsınız gibi kalori yakmanızı sağlar.

2 ayda bir defa 650 kalori yakmak kuşkusuz kan bağışçısının zayıflamasını sağlamaz ancak kan bağışının kilo vermeye yardımcı olan bazı faydaları vardır:

Bazı insanlar kan bağışında bulunmayı, arabanın yağını değiştirmeye benzetirler ki bu doğru bir benzetmedir. Yeni kan hücreleri eski kan hücrelerine kıyasla oksijeni tutmak ve taşımak konusunda daha başarılıdır. Kanda daha fazla oksijen olması kasları ve metabolizmayı destekler, enerji seviyesini yükseltir ve vücut doğal olarak daha fazla kalori yakar. Bu kalori yakımı günlük bir antrenmana eş değer olmayabilir ancak düzenli olarak kan bağışı vücudunuzun daha verimli çalışmasını sağlayarak kilo verme çabalarına yardımcı olur.

Kan bağışlamanın diğer faydaları

Düzenli kan bağışı kanser ve kalp rahatsızlıkları risklerini azaltır. Her iki fayda da vücuttaki demir fazlalığının engellenmesi ile sağlanır. Demirin eksik olması da fazla olması da sağlığımızı tehdit eder. Düzenli kan bağışı vücudumuzdaki demir düzeyinin dengesinin kontrol edilmesini sağlar.

Mineral olarak demir, oksijenle reaksiyona girerek oksitlenmeye ve kanın yoğunluğunun artmasına neden olur. Bu da damar tıkanıklığı (ateroskleroz) riskini artırır. Ayrıca önemli damarlarda plak oluşumuna ve buna bağlı olarak inmeye ve kalp krizine yol açabilir.

Oksidatif stres ve serbest radikal birikmesi ise sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere ve tümörlere dönüşmesi ile yakından ilişkilidir. Kandaki demir seviyesinin olması gerekenden fazla olmasını engellemek oksidatif stresi önler böylece kanser olasılığını azaltır.

Bütün bunların yanı sıra düzenli kan bağışlama, düzenli kan testi yapılması anlamına da gelir. Eğer kanda tehlikeli patojenler fark edilirse bundan haberdar olur, buna yol açan problemin giderilmesini ya da tedavinin yapılmasını sağlayabiliriz.

Sonuç olarak kan bağışında bulunmak, birçok insanın hayatının kurtulmasını sağlarken sizin de daha sağlıklı ve daha ince olmanıza yardımcı olur.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar