İnternet, orta boy sıradan yeşil bir salatalık görünce korkudan havaya sıçrayan kedi videoları ile dolu. Bu komik ve abartılı reaksiyonun altında yatan neden, kedi severler kadar videoyu izleyen herkesi meraklandırıyor.

Kedi videosu fanatiklerinin ve kedisi olan bazı kişilerin gayet iyi bildiği gibi kediler salatalıktan gerçekten çok korkuyor. Özellikle gizlice arkalarına yerleştirilmiş olan salatalığı aniden fark ettiklerinde büyük bir tepki veriyorlar.

Onların işi ihtiyat

Aslında kediler sadece salatalığa değil, sessizce yaklaşan her şeyi potansiyel bir korku objesi olarak görür ve benzer bir tepki verirler. Onlar atik ve her daim tetikte olan ve fiziksel saldırılara karşı son derece uyanık hayvanlardır.

Bu videolardan birini izlerseniz, salatalığın kedinin yemek yediği sırada gizlice arkasına yerleştirildiğini görürsünüz. Kediler sadece fiziksel bir tehdit olmadığına emin oldukları, kendilerini güvende hissettikleri zaman yemek yiyebilirler. Bu nedenle yemek yedikleri yer onlar için en güvenli alandır. İşte bu videolar, zavallı kediler kendilerini güven içinde hissettikleri, kafalarını yemek kaplarına iştahla gömdükleri bir anda yani gafil avlanarak çekiliyor.

Hayvan davranış uzmanı Dr. Roger Mugford kedinin bu davranışının, kedilerin ihtiyatı en çok bıraktıkları zamanda beklenmedik bir şeyle karşılaşmaya verilmiş bir reaksiyon olduğunu söylemiştir. Kuşkusuz kediler yerde bırakılmış salatalık görmeye alışık değillerdir.

 

Salatalık yılana benzer mi?

Kedilerin salatalıktan korkmalarının bir diğer nedeni salatalığın kediler için ölümcül yırtıcılar olan, kedilere saldıran ve hatta onları yiyen yılana benziyor olmasıdır. Sertifikalı bir hayvan davranış uzmanı olan Jill Goldman’a göre, salatalık rengi ve şekli bakımından kedilerin yılan olarak algılamalarına son derece uygundur.

Bu şakayı asla yapmayın.

Korkudan havaya sıçrayan bir kedi görmek insanlar için eğlenceli olabilir ancak kediler için bu deneyim hiç eğlenceli değildir.

Kedi arkasından hiç ses çıkarmadan yaklaşmış olan bir salatalık gördüğü anda en kısa sürede en uzağa kaçma refleksiyle genellikle havaya sıçrar. İşte bu sırada bir şeyler kırabilir, çevreye ve kendisine zarar verebilir. Bunlar olmasa bile uzun süre üzerinden atamayacağı bir stres yaşamış olur. Yani salatalıkla kedileri korkutmak, sadece yanlış değil aynı zamanda zalimce bir davranıştır. Eğer bir kediniz varsa en doğrusu belli bir uzaklıktan başlayarak onu salatalıkla tanıştırmanızı böylesi şakalara karşı hazırlıklı olmasını sağlamanızı öneririz.

Kaynaklar

Benzer Kanıtlar