BBC’nin Spy in the Wild isimli belgesel serisinin yeni bölümü, vahşi doğanın olağanüstü bir anına daha tanıklık etti. Belgeselde, bir grup Lemurun, zehirli bir haşaratın peşine düştüğü görülüyor. Bu haşarat, Madagaskar ormanlarının en sevilen zehirli yaratığı Millipedes. O da tıpkı Pufferfish gibi hayvanlar aleminin bir başka uyuşturucu tedarikçisi. Millipedes’i yakalayan Lemur, önce hafifçe ısırıyor, ardından sürüngeni ısırması ile ağzına yayılan sıvıyı, salyaları ile birlikte tükürüyor. Tükürüğünü tüylerine yayarak tüylerini temizliyor. Bu temizlik sıtma gibi salgın hastalıklara neden olan sinekleri uzaklaştırıyor.

Ancak görüntülerde şaşırtıcı olan bu temizlik ayininin, Lemur’un zevk içinde bırakan uyuşturucu seansına dönüşmesi. Tüketimden bir süre sonra, kimyasalın etkisi gözlenmeye başlıyor, Lemur trans benzeri bir duruma giriyor, ardından fal taşı gibi açık olan gözlerin, huzurlu dolu bir gevşeme içine girdiği görülüyor.

Lemurlar

Madagaskar’a özgü bir primattır. “Lemur” kelimesi Roma Mitolojisinde hayaletler ve ruhlar anlamına gelen “lemures” kelimesinden türetilmiştir. (İlk önce gece beslenen ve yavaş hareket eden hayvanlar oldukları için  Lorigiller‘leri tarif etmekte kullanılan “lemur” ismi daha sonra Madagaskar’a özgü primatların ortak adı olarak kullanılmıştır.)

Lemurların çok sayıda türü vardır. İnsanlar 2 bin yıl önce Madagaskar adasına ilk gittiklerinde, bir erkek goril büyüklüğünde Lemurlar vardı. Ancak şimdi 100 kadar türü yaşamaktadır. Ancak sınıflandırmaları konusu halen bilim dünyasının tartışmalı konularından biridir.

Uzun kuyruklu, büyük gözlü bu primatlar genellikle ağaçlarda yaşarlar. Birçok türü kuşlar gibi ağaçlarda yuva yaparlar. Genellikle ot oburdurlar ama etçil türleri de vardır. En küçük türleri fare büyüklüğündedir.

Lemurların neredeyse tüm türleri, nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde yer alır.

Kaynak:

  • Youtube

 

Benzer Kanıtlar