Bir astronot hayal etmeniz istense gözünüzün önüne getirdiğiniz astronotun kıyafeti ne renk olur diye hiç kendinize sordunuz mu? Çoğu insanın gözünün önüne beyaz kıyafetli bir astronot geliyor. Bazı kişilerin gözünün önüne gelen renk ise portakal rengi. Neden başka renkler değil de bu ikisi diye merak ettiyseniz, lütfen okumaya devam edin, çünkü bu yazı sizin için yazıldı.

Uzay Giysisi

Uzay giysileri ikiye ayrılır. Giriş/Başlangıç takımları ve EVA takımı. Bunlar farklı amaçlara uygun olarak tasarlanmışlardır.

Giriş/Başlangıç Takımı: Portakal rengi olan

Bu kıyafetin esas adı ACES’dir (the Advanced Crew Escape Suit -Gelişmiş Mürettebat Kaçış Elbisesi), ancak genellikle “portakal rengi elbise” ya da “bal kabağı takımı” (pumpkin suit) adı ile anılır. Astronotlar uzaya çıkma sırasında tam-basınçlı takım giymek zorundadırlar. Basınçlı takımlar çok yüksek irtifada uçan pilotlar ve uzay ekibi için hayati öneme sahiptir. Uçak mürettebatı yarı-basınçlı kıyafetler kullanırken uzay ekipleri tam basınçlı takım giyerler.

Bu elbise uzay aracının fırlatılması veya inişi sırasında kişileri söz konusu olabilecek tehlikelerden koruma amacıyla tasarlanmıştır. Tıbbi malzeme, telsiz, paraşüt gibi hayati birçok malzeme içerir.

ACES neden portakal rengidir?

Arama ve kurtarma çalışmalarında fark edilmesi en kolay renk portakal rengi olduğu için ACES de portakal rengidir. NASA’nın ilgili bölüm yöneticilerinden biri olan Brian Daniel, özellikle denizde yapılan arama kurtarma çalışmalarında portakal renginin çok avantajlı bir renk olduğunu söylemiştir.

EVA Takımı: Beyaz olan

EVA (Ekstra Araç Aktiviteleri-Extra-Vehicular Activities) takımı ACES’ten tamamen farklıdır. EVA astronotların uzay yürüyüşü için tasarlanmış, çok daha sert koşullara karşı koruma sağlayan ve çok daha hantal bir giysidir. İnsan yaşamını tehdit edebilecek aşırı sıcaklık vb. koşullarda izolasyon sağlamak amacı ile birçok katmandan oluşur.

EVA neden beyazdır?

EVA’nın beyaz olmasının en önemli nedeni beyazın en fazla ısı yansıtan renk olmasıdır. Beyaz kıyafet astronotları çok fazla ısınmaktan korur. Bununla birlikte astronotların uzayda üşümeleri de mümkündür ancak üşümeyi kontrol etmek astronotların elindedir. Hatta kelimenin tam anlamıyla ellerindedir. Astronotların eldivenlerinin içinde parmakları ile basabilecekleri bir ısıtma düğmesi vardır.

Bununla birlikte beyaz, uzayın engin karanlığında diğer bütün renklere kıyasla çok daha avantajlı bir renktir. Bu nedenle astronotların uzayda kullandıkları giysileri beyaz renkte olur.

Kaynaklar

Benzer Kanıtlar