Mavi gözlerde sanılanın aksine mavi pigmentler yoktur. Gözün mavi görünmesi gökyüzünün mavi görünmesi ile aynı sebebe dayanır. Bu sebep; “Rayleigh Saçılması” adı verilen, ışığın dalga boyundan daha küçük parçacıklar tarafından saçılması sonucu gerçekleşen bir etkidir.

 

Mavi veya yeşil gözleri ile gurur duyanlar bilmelidir ki, aslında hepimizin gözleri kahverengi, gözünüzün mavi yada yeşil görünme nedeni aslında bir göz yanılsaması. Göz rengi, tıpkı parmak izi gibi insandan insana değişir gibi görünse de aslında hepimizin gözünde(iris) aynı pigment melaninleri var. Gözün karanlık merkezini çevreleyen, renkli halkanın rengini belirleyen pigment melaninin miktarıdır.

Melanin, cilt, ten, saç ve göz rengini belirleyen kimyasaldır. Bütün gözlerin irisleri aynı maddeden renklerini alırlar ve bu renk doğal kahve rengidir. Dr Gary Heiting, konu ile ilgili olarak CNN’e verdiği demeçte; hepimizin göz irisinde aynı melanin maddesi olduğunu ve tek tip pigmentin var olduğunu, gözün rengini belirleyenin de bu melaninin miktarı olduğunu bildirmiştir.

Melanin çoğu organizmada bulunur ve melanosit adı verilen bir grup hücre tarafından üretilir. Deride, güneşin potansiyel olarak zararlı ultraviyole (UV) ışınlarından kaynaklanacak hasarlara karşı bir miktar koruma sağlar.
Melanin koyu kahverengi renktedir ve konsantrasyonu arttıkça rengi koyulaşır. Bunun nedeni, konsantrasyonuna bağlı olarak melaninin ışığı emme kabiliyetinin artmasıdır.

Özet

  • Göz rengi iristeki melanin pigmentlerinin miktarına göre belirlenir.
  • Bu kimyasal etki ten ve saç rengini de belirler.
  • Daha fazla melanin, irisin daha fazla ışık emmesine ve gözün daha koyu kahverengi olarak görünmesine neden olur.
  • En düşük konsantrasyonlarda daha az ışık emildiğinden, daha fazla ışık yansır ve gözün rengi mavi görünür.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar