Spor yapmadan önce ısınmak gerektiğini herkes biliyor ancak galiba birçoğumuz buna pek de inanmıyoruz. Çünkü birçok kişi ya hiç ısınmadan ya da layıkıyla ısınmadan spora başlıyor. Bu makale spor yapmadan önce kaslarımızı ısıtmanın niçin bu kadar önemli olduğunu açıklamak için kaleme alınmıştır.

Isınma nedir?

Isınma, spora başlamadan önce kasların esnetilmesi ve buna ilave olarak, merdiven çıkma, kısa koşu vb. kardiyovasküler egzersizler de içermesi gereken bir çalışmadır. Kas geliştirme egzersizine başlamadan önce yapılan ısınma çalışmalarında ise şınav ya da ağırlıklarla yapılacak hafif tekrarlar esas antrenmana hazırlık açısından çok faydalıdır.

Birçok insan ısınma denildiğinde, bundan sadece esneme hareketlerini anlıyor. Ancak kardiyo egzersizleri en az esneme çalışmaları kadar önemlidir. Çünkü kardiyo egzersizleri kalp atışını hızlandırarak kaslara ve organlara daha fazla oksijen gönderilmesini sağlar.

Isınma egzersizleri vücudun ısısını yükseltir. Vücut ısındığında metabolizma daha hızlı çalışmaya başlar. Enerji seviyesi yükselir. Böylece ısınma sonrası dayanıklılık artar. Isınma egzersizi vücutta bazı hormonal ve kimyasal değişimlere de yol açar. Hormon üretiminin artmasıyla vücudun enerji seviyesi düzenlenirken kan dolaşımındaki artış, sinir sisteminin enerji kullanımı ile ilgili fonksiyonlarının gelişmesini sağlar.

Isınma, konsantrasyonun artmasına da yardımcı olur. Egzersize odaklanmış olarak başlamak, vücuttan gelen sinyallerin algılanması konusundaki duyarlılığı artırarak egzersizin daha güvenli ve aynı zamanda daha etkili olmasını sağlar. Beyindeki kan dolaşımının hızlanması, esas antrenmana mental olarak da hazırlanmamızı sağlar.

Isınmadan spor yapmanın riskleri;

Eğer koşu antrenmanı için sabah kapıdan çıkar çıkmaz koşmaya başlarsanız, antrenmanınız kısa, etkisiz ve daha riskli olur.

Isınma çalışması yapmadığımızda kaslarımız soğuk ve serttir, bu nedenle incinmeye ve burkulmaya daha fazla açıktır. Bu potansiyel tehlike, yukarıda belirtildiği gibi germe-esnetme çalışmaları ile hafifletilebilir. Bunun da ötesinde ısınma sayesinde kardiyovasküler sistemimizin dayanıklılığı artar. Isınma çalışması vücudun “kaç ya da savaş” sisteminin devreye girerek stres hormonunun salgılanmasına ve bu sayede kılcal damarların açılarak kan dolaşımının hızlanmasına yol açar.

Hepsinden önemlisi dayanıklılığa olan katkısıdır. Isınmadan kas egzersizi yapmak laktik asit üretiminin hızlanması nedeni kramplara ve kas yorulmalarına yol açar. Vücut ısısının artması (aynı zamanda kan ısısı) metabolizmanın ekstra enerji sağlama yeterliliğini artırarak daha etkili ve daha uzun süre antrenman yapabilmeyi mümkün kılar.

Sonuç olarak, ister bir atlet ister bir spor salonu insanı ya da sadece hafta sonları hafif sportif aktiviteler yapan biri olun, esas antrenmana başlamadan önce ısınma egzersizine 15-20 dakika ayırmayı asla ihmal etmeyin.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar