Nintendo’nun dördüncü başkanı olan Satoru Iwata, 2012 yılında beklenen karlılığın sağlanamaması üzerine, alışılmadık bir tasarruf önlemi alarak, kendi maaşını 5 aylık bir dönem boyunca yarıya indirdiğini, yönetim kurulundaki bazı üyelerin maaşlarında da %20-30 arasında kesinti uygulayacaklarını açıklamıştır.

Wii U adlı ürünün lansmanında beklenen satış adetlerine ulaşılmaması nedeni ile 9 aylık gelir beklentisi %30 oranında düşünce, CEO çalışanları suçlamamış, sıklıkla başvurulan giderleri düşürmek için personel sayısını düşürmek gibi önlemler almamış, bizzat kendi maaşında ve yönetim kurulu üyelerinin maaşında kesintiye gidilmesine karar vermiştir.

Gelir Niçin Düştü?

  • Wii U oyun konsolunun oyun çeşitliliğinin az olması, Sony ve Microsoft tarafından üretilen yeni Play Station 4 ve Xbox One konsollarındaki güçlü oyunlar, Nintendo’nun pazar payının düşme sebeplerinden biri olarak gösterilmiştir.
  • Bir diğer sebep ise 2012 yılında 44 milyar dolar hacmindeki video oyunları pazarının 3 devinin, tablet ve akıllı telefonlara indirilen ucuz, bazen de ücretsiz oyunlarla rekabet etmekte zorlanmış olmalarıdır.

Modern çağın şövalyesi

Nintendo’nun, Yamauchi ailesi dışından ilk başkanı olan Satoru Iwata, konu ile ilgili yaptığı konuşma sırasında, hissedarlardan da özür dilemiş, en önemli vazifesinin iş hacminin hızlandırılması olarak gördüğünü, sözlerine eklemiştir. Iwata, 2002 yılında başladığı görevini, 2015 yılında vefatına kadar başarı ile sürdürmüştür.

Avrupa ve Amerika’daki meslektaşlarından daha düşük ücretler alan Japon yöneticilerin, işler kötü gittiğinde yada etik olmayan durumlar söz konusu olduğunda fedakar bir tutum sergilemeleri nadir rastlanan bir durum değildir.

Yeni Kararlar

Nintendo, bazı ikonik lisanslı markaları(Donkey Kong ve Super Mario) ile mobil uygulamalarda yer almayı reddetmesi nedeni ile eleştiriliyordu. Wii U’nun lansmanını 2012’nin sonunda yapan Nintendo, hem geliştirme hem de pazarlamaya büyük bir bütçe ayırmıştı. Hedefledikleri 9 milyon konsol satışının üçte birinin bile gerçekleşmemesi üzerine Iwata, mobil oyun pazarına girebileceklerini ima ederek, konuyu yönetim politikası konferanslarında değerlendireceklerini bildirmişti. Aldıkları kararlar doğrultusunda Nintendo mobil oyun pazarına girmiştir.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar