Dünyanın en şanslı yazarları Norveçliler. Pek çoğu Dünya çapında üne kavuşmanın tadını çıkaramasa da Norveçli olmaları hiçbir ulusun yazarının sahip olmadığı ayrıcalıklar sağlıyor. Norveç hükumeti kültür, sanat ve edebiyata muazzam bir destek veriyor.

Ülkede sanatçılara düzenli devlet yardımı sağlanması amacı ile kurulmuş Norveç Sanat Konseyi adlı bir kurum var. Her yaştaki sanatçı, Sanat Konseyi’nin desteklerinden yararlanabiliyor. Buna ilave olarak Norveç’te yayınlanan her kitabın 1.000 kopyası devlet tarafından satın alınarak, ülke genelindeki halk kütüphanelerine dağıtılıyor. Söz konusu olan çocuk kitapları olduğundaysa devlet tarafından satın alınan kitap sayısı 1.550’ye çıkıyor. Bu alımlarım yapılabilmesi için tek şart kitabın kalite kontrolden geçmiş olması. Kuşkusuz destekten fayda sağlayan sadece yazarlar değil, bu uygulama sayesinde yayıncılar da desteklenmiş oluyor.

Hükumetin sanatçılarına önemli yardımlarda bulunması, Norveç’in Dünya mutluluk ve güven sıralamasında ön sıralarda yer almasına neden olan faktörlerin başında sayılıyor.

5,2 milyon olan toplam nüfusu Ankara ile hemen hemen aynı ama ülkede yaklaşık 400 yayıncı bulunuyor. Yayıncılar birliğinin üye sayısı ise 70-80 arasında değişiyor. World Data Atlas’a göre Norveç’te okuma yazma oranı %99. Eğitim sistemi ile Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden biri olması, okur kitlesini yetiştirmek konusunda da başarılı olmasını sağlıyor.

Yazarı ve yayıncıyı korumak için yeni yayınlanmış kitapların indirime girmesini yasaklayan bir yasa uygulanıyor. Katma Değer Vergisi ise kitaplar için söz konusu değil. Korsan yayınların önlenmesi için telif hakları ile ilgili kanunlar titizlikle uygulanıyor. Bütün bunlara ilave olarak Norveççe yazılmış kitapların tercüme giderlerinin yarısını NORLA (Norwegian Literature Abroad -Yurtdışı Norveç Edebiyatı) aracılığı ile Hükümet  karşılıyor.

Kaynaklar

Benzer Kanıtlar