Wolfgang Amadeus Mozart’ın eserlerinden derlenen 200 CD’lik özel kutu, Mozart 225: The New Complete satış adedi ile müzik dünyasını şaşırttı. Mozart 225, 28 Ekim 2016’da piyasaya sürüldü ve ilk 5 hafta içinde 6.250 kopya sattı. Her kutuda 200 adet CD olduğu düşünülecek olursa, toplam satılan CD sayısı 1 milyon 250 bin. Bu satış adedi ile 2016’nın CD satış rekoru, ölümünün 225. yılında, Wolfgang Amadeus Mozart’ın oldu.

Decca Records tarafından yayınlanan eser, her anlamda müthiş. Dünya çapında 600 solistin ve 60 farklı orkestranın emekleri ile gerçekleştirilen, 4 bin parçadan oluşan 240 saatlik kayıttan oluşuyor.

Klasik çağın dehası Wolfgang Amadeus Mozart’ın tüm senfonileri, konçerto ve operaları, ayrıca sonradan keşfedilen eserleri de içeren 200 CD’lik kutu, 4 ana bölümden oluşuyor. Ayrıca Mozart 225: The New Complete, Mozart’ın biyografisinin yer aldığı kalın kapaklı kitap ve fotoğraflar içermektedir.

Mozart 225: The New Complete’in Amazon satış fiyatı, 352,28 USD’ dir.

Wolfgang Amadeus Mozart

Avusturya, Salzburg’da dünyaya gelen dahi, henüz 35 yaşında iken Viyana’da hayata gözlerini yummuştur. 35 yıllık kısa ömrüne, 626 eser sığdırmıştır.

Babası bir kilisenin koro şefiydi. Mozart 4 yaşındayken babasından ve ablasından müzik dersleri almaya başladı.  5 yaşında ilk beste denemelerini yaptı, 6 yaşında çok sayıda enstrüman çalabiliyordu. Mozart’ın olağanüstü bir çocuk olduğuna şüphe yoktu. Babası onun üstün kabiliyetini bütün dünyaya tanıtabilmek için, Avrupa’ya uzun bir konser turnesi düzenledi. Dinleyicilerin takdirini topladığı turne sonrasında, kilisenin müzik şefliğine atadı. Ardından İtalya turnesine (Milano, Verona, Napoli ve Roma)  çıktı. Turne çok başarılı geçti. Papa tarafından altın asa nişanı ile onurlandırıldı ve ünü tüm Avrupa’yı sardı. Almanya’da yaşadığı dönemde beste çalışmaları yanı sıra müzik dersleri verdi. Baş döndürücü bir hızla eserler besteliyordu. Ancak elde ettiği kazanç refah içinde yaşamasına izin vermiyordu. Maddi sıkıntıları nedeni ile çok çalışıyordu. 35 yaşında bestelemeye başladığı ölüm marşını tamamlayamadan, Viyana’da hayata gözlerini yummuştur.

Eserleri birçok standart konser repertuvarında kullanılmaktadır. Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmektedir. 35 yıllık ömründen 225 yıl sonra, satış rekoru kırmış olması da olağanüstü hikayesine, olağanüstü bir örnek daha eklemiştir.

Kaynaklar:

 

Benzer Kanıtlar