Yaranın durumunu takip eden, bir sorun olduğunda haber veren, küçük sensörlerle donatılmış olan akıllı bandaj, kablosuz bağlantı ile kan pıhtılaşması, enfeksiyon gibi durumları tespit edip, bu bilgileri kliniğe iletebiliyor.

Swansea Üniversitesi, akıllı bandaj teknolojisini 12 ay içerisinde kullanılır hale getirmeyi umduklarını bildirdi.

Yaraların iyileşme süreçleri birbirinden farklıdır. Aylarca süren iyileşme süreçleri tedavinin takibini güçleştirebilir veya planlanan pansuman zamanından önce yarada bir enfeksiyon gelişebilir.

Swansea Üniversitesi Yaşam Bilimi Enstitüsü(ILS)’nün başkanı Prof Marc Clement, nano-teknolojiyle çok küçük ebatlarda sensör yapılabildiği için, giyilebilir akıllı ürünlerin mümkün hale geldiğini bildirmiştir. Teknolojinin kullanılabilir hale gelebilmesi için maliyetin de makul seviyelerde olması gerekir. Maliyet sorunu da 3 boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde çözülmüştür.

Nano-teknoloji, nano-elektronik, üç boyutlu baskı teknolojisi ve biyokimya teknolojisi, 5G altyapısı ile birleşerek, sağlık hizmetleri kalitesinde büyük bir artış sağlayacaktır. Akıllı bandaj aynı zamanda, hastanın akıllı telefonuna bağlanacak ve hareketsizlik veya beslenme düzeninde oluşabilecek, iyileşmeyi önleyici diğer sağlık sorunlarını da takip edebilecektir.  Prof Clement  BBC‘ye verdiği demeçte, tüm bu teknolojilerin birlikte kullanılması sayesinde sürekli kontrol, hastanın ve  yaranın durumuna özel tedavi uygulama imkanına kavuştuklarını bildirmiştir.

Geleneksel tıp uygulamalarında, yaranın durumuna göre bazen aylarca düzenli olarak kliniğe gitmek gerekirken, bu yeni teknoloji sayesinde, hasta dünyanın neresinde olursa olsun, takip edilebilecektir. Böylece hastanın yaşam stili ve gündelik hayatı daha az etkilenecektir.

Akıllı bandaj hasta ve doktor iletişimini de güçlendirecektir. Doktor yaranın durumunu anlayabilmek için hastanın vereceği bilgilere daha az ihtiyaç duyacak, hatta hastayı görmeden de yaranın durumu hakkında bilgi sahibi olabilecektir.

Yaranın efekte olması durumunda, akıllı bandajın renk değiştirerek sarı olması ile ilgili klinik testler devam etmektedir.

Benzer Kanıtlar