Bir yaşam düşünün ki; yoksulluğun dibinde başlamış ve dünyanın en zengin insanları sıralamasında yedinciliğe kadar yükselmiş! Hakkında diziler, filmler, belgeseller yapılmış, kitaplar yazılmış. Üstelik bu yaşam topu topu 44 yıl sürmüş! El-patronun kısa yaşamından gizemini koruyan en ilginç başlıklar!

Pabolo Escobar’ın CIA ile ilişkisi

80’li yıllarda Amerika’ya giren kokainin %80’inin, ülkeye Escobar tarafından sokulduğu söyleniyor. Escobar’ın oğlu, babasının yaşamı ile ilgili olarak kaleme aldığı ikinci kitabında, “Hiç kimse yardım almadan bu kadar güçlü olamazdı, babama CIA destek veriyordu” diyor! Ona göre; CIA, Latin Amerika’daki komünistlerle olan mücadelesinde Escobar’ı kullanmıştır. Babasının hiçbir zaman anlatıldığı gibi, uyuşturucu kaçırmak için özel yöntemler kullanmak zorunda kalmadığını söyleyerek soruyor: “Amerika’ya, 3 hafta gibi bir sürede, 800 kg. uyuşturucu sokmak,  ABD’li yetkililerin desteği olmadan yapılabilir mi?”

3 yıl boyunca, Medellin Uluslararası Havalimanı’ndan, Miami Havalimanı’na uyuşturucu sevkiyatı gerçekleştiren Escobar’ı ve Medellin Karteli’ni herkes tanıyor. Peki ya ABD’deki karteller? Oradaki uyuşturucu ticaretinin patronları? Kolombiya ve Amerika arasında gerçekleşen, bu boyuttaki bir uyuşturucu ticaretinin, sadece Kolombiyalı’lar tarafından gerçekleştirildiğini söylemek, ne kadar akla yatkın olabilir?

Escobar’ın oğlu ve babası hakkında yazdığı kitap

Ölümü

1993 yılında, yoksul bir mahallede, çatışmada ölen Escobar’ın polis tarafından vurulduğu söyleniyor. Oysa Escobar ailesinin iddiasına göre; polis, Escobar’ın yerini tespit ettikten sonra, bölgeye önce Los Pepes kartelini gönderdi. Polis olay yerine gelmek için Escobar’ın ölmesini bekledi. Escobar’ın öldüğü haberi ulaşır ulaşmaz bölgeye gelerek, kendileri öldürmüş gibi cansız bedenle, fotoğraf çektirdiler.

Konu ile ilgili bir diğer iddia ise, Escobar’ın aslında intihar ettiğidir. Escobar’ın ailesi hükumetin elinde rehindir. Ailenin, herhangi bir ülkeye sığınma umudu kalmamıştır. İddiaya göre, Escobar, kendisi hayatta olduğu sürece ailesinin tutsak kalacağını anlar. Bu nedenle 10 yıl boyunca bir defa bile telefonla konuşmayan Pablo Escobar, 2 Aralık 1993 günü ailesine 7 defa telefon eder. Düşmanları etrafını sardığında, daha önceden oğluna söylediği gibi sağ kulağına ateş ederek kendini öldürür. Oğul Escobar, otopsi raporunda, ölüme neden olan kurşunun sağ kulağından girdiğini bildirmiştir.

Netflix dizisi Narcos

Yapımcılığı Netflix tarafından gerçekleştirilen, Escobar’ın hayatının kronolojik olarak anlatıldığı Narcos isimli televizyon dizisinin birinci sezonu 28 Ağustos 2015, ikinci sezonu 2 Eylül 2016’da yayınlandı. Narcos, birçok ödüle aday gösterilen, başarılı bir yapım oldu. Dizi hakkında tartışmalar devam ederken, Jose Padilha’dan beklenmedik bir açıklama geldi; 2.sezonun final olmayacağını ve diziye devam edeceklerini açıkladı.

Pablo Escobar’ın kardeşi, Netflix’ten, 1 milyar USD talep etmişti. 

Pablo Escobar’ın finansman işlerini yürüten kardeşi Roberto Escobar, Netflix’ten aile hikayelerinin hakları için 1 milyar dolar ödemesini istemişti. Pablo Escobar’ın yasal varisi olan Roberto Escobar, konu ile ilgili talebini dile getirdiği birçok röportaj vermiş, yasal girişimlerde bulunacaklarını bildirmişti. Ancak sonrasında, konunun nasıl çözüme kavuştuğu hakkında basında herhangi bir bilgi yer almadı.

Roberto Escobar

Pablo Escobar’ın oğlu, Narcos’da birçok hata olduğunu iddia etti!

Pablo Escobar polis tarafından öldürüldüğünde, 16 yaşında olan oğlu, babasının ölümünden sonra, Arjantin’e yerleşerek, tanınmamak için “Juan Pablo Escobar” olan adını “Sebastián Marroquín olarak değiştirmiştir. 2009  yılına Sebastián Marroquín bir belgeselde görünerek, Mendelin çetesinin kurbanlarının çocuklarından özür dilemiştir.

Sebastián Marroquín facebook hesabından, Emmy Ödülüne aday gösterilen Narcos’un gerçekleri yansıtmadığını ve sadece ailesini değil, ulusunun tarihini de aşağıladığını bildirerek, dizideki yanlışlıkları, düpedüz yalanlar olarak nitelendirdi ve 28 madde halinde yayınladı.

Escobar Ailesi

 

Kaynaklar:

  1. Roberto Escobar’ın Netflix’e gönderdiği mektup.
  2. http://www.businessinsider.de/who-killed-notorious-colombian-drug-kingpin-pablo-escobar-2016-12?r=US&IR=T

Benzer Kanıtlar