Dev bir yolcu gemisi, 1912 yılının Nisan ayında, İngiltere’nin Southampton limanından, Amerika’nın New York şehrine doğru yola çıkar. O zamana kadar üretilmiş yolcu gemilerinin en büyüğü olan Titanik, “Batmayan Gemi” olarak lanse edilir. Ancak “Batmayan Gemi” yola çıktıktan 5 gün sonra, bir buz dağına çarparak batar. Gemideki 2.224 kişiden, 1.500’ü hayatını kaybeder. Korkunç trajedi, onu tüm zamanların en bilinen yolcu gemisi yapar. Titanik, spekülasyonlara, romanlara, belgesellere ve filmlere konu olur. Şimdi de bire bir kopyasının yapılması projesi ile gündemde kalmaya devam ediyor.

Yeniden yapım projesi ilk olarak, Ocak 2013’te medyada yer almış, Ocak 2014’te ise resmi olarak açıklanmıştır. Gemi, a’dan z’ye Titanik’in orijinaline uygun olarak yapılmaktadır. Büyüklüğü, tıpkı aslı gibi 269 metre uzunluğunda ve 28 metre genişliğinde olacaktır. Yeni Titanik, okyanusta seyretmeyecek, kalıcı olarak Sichuan’da kurulmakta olan Romandisea Resort’un merkezini oluşturacaktır.

Buz dağına çarpma simülasyonu

Yeni Titanik’te, ziyaretçilere, buz dağına çarpma ve geminin sulara gömülme deneyiminin simülasyonla yaşatılması planlanıyordu. Ancak kazazedelerin hayatta olan yakınları, buz dağına çarpma simülasyonunu rahatsız edici bulduklarını açıkladılar ve gerçek bir trajedinin bir eğlence malzemesine dönüşmesini protesto ettiler.

Titanik kazasında hayatta kalan bir denizcinin oğlu olan Jean Legg, babasının kaza anını, hayatta kalma mücadelesi veren insanların çığlıklarını ve görüntülerini aklından çıkaramadan 90 yaşına kadar yaşadığını bildirdi. Legg, eğer bu korkunç trajedi, bir eğlence parkında canlandırılırsa, babamın mezarında da rahat edemeyeceğine inanıyorum dedi.

Üretici firma gelen tepkiler üzerine buz dağına çarpma deneyiminin simülasyonunu ile ilgili planlarını rafa kaldırdı.

Maliyetler

Orijinali  7,5 milyon USD’ye mal olan Titanik’in kopyası 161 milyon USD’ye mal olacak! Dev yolcu gemisinde havuz partileri, Las Vegas tarzı eğlenceler ve balo salonunda dans partisi gibi etkinlikler sunulacak. Bir gecelik konaklama asgari maliyeti 400 USD civarında olacak, ancak bu en sade konaklama fiyatı. En yüksek rakamın 10.000 USD’nin üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Ne zaman & Nerede 

Titanik’in kopyasının inşası kazazede ailelerinin protestosuna karşın, Çin’in Sichuan bölgesinde devam ediyor.  Replika, Daying Qi nehri üzerinde kalıcı olarak yerleştirilecek ve 2019’da açılacak.

Standart kabin
Birinci sınıf kabin

2009 yılına sağ kurtulan son kazazede de yaşamını yitirdi.

Kazadan sağ kurtulan Millvina Dean, kaza sırasında 2 aylıkmış, annesi ve erkek kardeşi ile birlikte cankurtaran botuna binebilen şanslı yolcular arasında yer almış. Millvina Dean, Haziran 2009’da 97 yaşında vefatı ile kazadan sağ kurtulan son kişi de hayata gözlerini yummuş oldu.

 

Kaynaklar:

https://en.wikipedia.org/wiki/Titanic_replica_(Sichuan,_China)

Benzer Kanıtlar