Ağustos 1944’te Nazi güçleri, Varşova’yı işgal eder. İşgale direnen, askeri donanımdan yoksun özgürlük savaşçıları, Nazi birliklerine saldırarak, 20.000 askerlik birliği dağıtmayı başarırlar. Bu beklenmedik atak, Nazi askerlerinin birçoğunun yaşamını yitirmesine veya yaralanmasına neden olur. Naziler, bunun intikamını almak için misillemeye girişirler ve sistematik bir yıkım süreci sonucunda eski şehrin %85’ini yerle bir eder, 150.000 Varşova’lının ölümüne neden olurlar.

Şehrin bilhassa tarihi bölgesi adeta moloz yığınına dönüşmüştür. Halk şehirlerini yeniden inşa etmek için seferber olur. Şehrin yeniden inşa edilebilmesi için İtalyan ressam Bernardo Bellotto’nun(1722-1780) tabloları referans olarak kullanılır. Berlotto, Polonya Kralının isteği üzerine, 1768 yılında şehrin güzel binaları ve meydanlarını resmetmiş ancak Nazi saldırısı sonrası bu güzellikler, sadece 200 yıl önce yapılmış Bellotto’nun tablolarına kalmıştır.

Yeniden inşa sürecinde, eski kentin molozları yapı malzemesi olarak kullanılmıştır. Şehirdeki molozların toplanmasında Varşova’lılar büyük bir özveri ile çalışmış, şehirdeki molozlar yeterli olmayınca, başka şehirlerden moloz getirmişlerdir. Molozlardan yeni tuğlalara üretilerek, binaların özellikle ön cepheleri aslına uygun olarak yeniden yapılmıştır.

Tarih boyunca, Bellotto’nun şehir manzaralarını resmettiği 22 tablosu, asılı oldukları Varşova Kraliyet Kalesi duvarlarından defalarca kaldırılmış ve yeniden asılmıştır. 1807’de Napolyon 4 tabloyu almış, 1832’de İmparator I. Nicholas tüm seriyi Rusya’ya kaçırmıştır. 1939 yılında ise Almanlar aynı şeyi yapmıştır. Bellotto’nun tabloları, Nazilerin Polonya’nın “Almanlaştırılması” politikası ve eserlerin geçmişin kültürel izlerini taşıması nedeni ile Naziler tarafından kara listeye alınmışlardır. Bu durum Bellotto’nun eserlerinin değerinin daha daha da yükselmesine neden olmuştur.

Yeniden inşa işlerinin büyük bölümü, 1955’e kadar tamamlanır. Ancak küçük eklemeler 1980’e kadar devam eder. Varşova tarihi bölümü bugün Unesco’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alıyor ve caddelerinde yürürken halen ikinci dünya savaşının etkilerini hissettiriyor.

 

Benzer Kanıtlar