Kral VIII Henry, kimliğini gizleyerek şehri teftişe çıktığı bir seferinde, polise bastonu ile saldırmaktan tutuklanarak hapse atılmıştır. Polis, hapse attığı kişinin İngiltere kralı olduğunu öğrendiğinde, idam cezasına çarptırılacağından korkmuş ancak polis memuru cezalandırılmak şöyle dursun, görevini yaptığı için VIII. Henry tarafından övgülere nail olmuş, hediyelerle onurlandırılmıştır.

Kral VIII. Henry Kimdir?

Greenwich Palace’da 28 Temmuz 1491 yılında Kral VII. Henry ve York’lu Elizabeth’in oğlu olarak dünyaya gelen, babasının ölümü ardından  VIII. Henry adıyla İngiltere kralı olan Henry, bugün daha çok evlilikleri ile hatırlanıyor. 6 defa evlenen Henry’nin kadınlarla olan ilişkileri birçok roman, film ve diziye konu oldu. Ancak VIII. Henry’nin tarihi bir kimlik olmak bakımından en önemli özelliği, İngiliz Klisesi’nin Reformunda oynadığı kritik roldür. Kral VIII. Henry, Protestan kilisesinin kurulmasını sağlamıştır.

Kral VIII. Henry’nin savaşçı yeteneği ön plana çıkmış bir kral değildir ancak silah, kalkan gibi savaş gereçleri icatlarına ve savaş taktikleri geliştirme konusuna büyük bir ilgi duymuştur.  “Kraliyet donanmasının babası” olarak da tanınır. Kral olduğu sırada, ülkenin sadece 5 gemisi vardır, yönetim yılları boyunca donanmaya çok önem veren VIII. Henry yaşamını yitirdiğinde, Kraliyet donanmasına ait gemi sayısını 50’ye ulaşmıştır.

Henry’nin savaş gereçleri icatları ile ilgili çalışmaları sırasında yapılmış son derece ilginç bir silah koleksiyonu vardır.

Bunlardan biri “Kral VIII. Henry’nin Yürüyüş Asası” (King Henry VIII’s Walking Staff)olarak bilinir. Şuanda Londra Kulesinde sergilenen bu ilginç asanın içinde gizli üç tabanca yer alır.

VIII. Henry’nin Tutuklanması

Kral Henry,  bazı geceler, elinde bu ilginç asa ile şehrin sokaklarında gezer ve şehrin güvenliğinden sorumlu memurları denetlerdi. Bir gece yine kimliğini açığa vurmayacak bir şekilde giyinmiş ve elinde ilginç asası ile şehir sokaklarına çıktığında, bir güvenlik memuru kendisine, gecenin bir yarısı bu garip sopa sokaklarda neden dolaştığını sorar. Henry, kaçarak memurdan uzaklaşmaya yeltendiğinde, güvenlik memuru ve ona yardımcı olan bekçi, Kral Henry’i yakalar, soğuk ve küçük bir hücreye hapsederler.

Sabah olduğunda, geceyi hücrede geçiren kişinin kimliği açığa çıkar. Kral VIII. Henry, kendisini tutuklayan güvenlik memuru ve bekçiyi çağırdığında, ikisi de korkudan titremektedir. Ancak büyük bir sürpriz ile karşılaşırlar. Kral VIII. Henry, iki  görevliyi, görevlerini layıkıyla yerine getirdikleri için tebrik ederek, büyük hediyelerle ödüllendirir. Ayrıca yaşadığı bu ilginç deneyim sonrası, Kral, hapishane arkadaşları ve gelecekte mahkum olacak kişilerin ihtiyaçlarının karşılanması için yıllık bir fon (23 pound) tahsis eden ve buna ilave olarak yüksek kalitede kömür ve ekmek gönderilmesini sağlayan bir kanunu onaylatır.

Kral VIII. Henry’nin Yürüyüş Asası adıyla bilinen, içinde 3 silah gizli ilginç tasarım.
Kral VIII. Henry’nin savaş zırhı
Kral VIII. Henry’nin boynuzlu miğferi.

 

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar