Şempanzeler de insanlar gibi savaşabilir. Tanzanya’da bir milli parkta, iki şempanze topluluğu arasında 4 yıl süren, içinde dövüş, öldürme ve kaçırma eylemlerinin yer aldığı trajik bir savaş yaşanmıştır. İnsanoğlunun gözlemlediği ilk savaş olan Gombe Şempanze Savaşı ile ilgili rapora, bilim dünyası önce kuşku  ile yaklaşmış ancak daha sonra yapılan çalışmalarla raporun doğruluğu kesinlik kazanmıştır.

1974 yılında ünlü primotolog Jane Goodall, Tanzanya Gombe Stream Milli Park’ında, iki şempanze topluluğu arasında gerçekleşen vahşi savaşı gözlemleyen bilim insanı olmuştur. Bu savaşa tanık olmak, Goodall’ın şempanzelerle ilgili görüşlerini büyük ölçüde değiştirmiştir.

Önce parkın güney bölümünde yaşayan Kahama grubu ile kuzeyde yer alan ve daha kalabalık bir grup olan Kasakela grubu arasında gerginlik gözlendi. 7 Ocak 1974’te, 6 yetişkin Kasakela grubu üyesinin, bir Kahama grubu üyesini öldürmesi ile savaş resmen başladı.

Bundan sonra 4 yıl boyunca, çatışmalar devam etti. Kasakela grubu, önce 5 Kahama erkeği ve 1 Kahama dişisini katletti, ardından 3 dişiyi kaçırdı. Bu dört yıl boyunca, her iki taraf da kayıplar verdi. Sonuçta Kahama topluluğunun hiç üyesi kalmadı. Kahama topluluğunun ortadan kalması ile onların topraklarını ele geçiren Kasakela grubu, başka bir Şempanze grubu ile sınır komşusu oldu. Ancak bu defa rakipleri çok daha güçlüydü. Kalande adlı bu topluluk, yeni komşularını tehdit olarak algıladı ve onlara yönelik saldırılar gerçekleştirdi. Saldırılar kısa sürede sonuç verdi, Kasakela grubu, Kalande grubunun üstünlüğünü kabul etti ve geri çekilerek aldıkları toprakların büyük bir bölümünü Kalande grubuna terk etti.

Bazı bilim insanları, Jane Goodall’ın şok edici olduğu kadar rahatsız edici “Gombe Savaşı Raporu”nun insan yaratıcılığının eseri olduğu iddia ettiler. Ancak daha sonra yapılan bilimsel araştırmalar, Jane Goodall’ın raporunu destekledi. Sonuç olarak, insanoğlunun gözlemlediği bu ilk şempanze savaşı, insanlar gibi şempanzelerin de içlerinde karanlık ve acımasız bir taraf olduğunu gözler önüne serdi.

https://en.wikipedia.org/wiki/Gombe_Chimpanzee_War

https://books.google.com.tr/books?id=qfNfMGW7eGEC&redir_esc=y

Benzer Kanıtlar