“Mafya” (ya da “Kosa Nostra”, “Bizim işimiz” anlamına gelir.) Sicilya’daki suç karteline mensup birlikler veya bu birliklere mensup kişiler için kullanılan ortak isimdir. Bu suç birliği ortak bir organizasyon yapısı, terminolojisi ve yönetim biçimi benimsemiştir. Temel grup, “aile”, “klan”, “koska” ya da “koşe” vb olarak bilinir. Her aile belli bir bölgenin egemenliğini elinde tutar.

Mafyanın esas işi, illegal tehditlere karşı koruma sağlamak, suçlular arasında hakemlik etmek, illegal anlaşmaların düzenlemesi ve denetlenmesidir.

Göç dalgaları ile Mafya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya vb ülkelere yayılmıştır.

Pizzo, Mafya tarafından zorla toplanan “koruma ücreti”dir. Pizzo sadece Sicilya’da değil, güney İtalya’da da yaygın olarak toplamaktadır.

Pizzo ödemeyi kabul etmeyen işletmeler yakılabilir. Pizzo ödeyen işletme, hem Mafya’ya karşı “koruma” elde etmiş olur hem de Mafya bu işletmelere, bürokraside kolaylık ve ticari anlaşmazlıkların çözümünde ara buluculuk yapar. Pizzo’nun toplanması sırasında, Mafya toplulukla temas kurarak, kendi topraklarının kontrolünü sağlamış olur.

Sadece Palermo’da, yılda 160 milyon Euro’dan fazla Pizzo toplanmaktadır. Sicilya adasının tamamından toplanan Pizzo tutarının, bu rakamın en az on katı olduğu tahmin edilmektedir. Sicilya’da faaliyet gösteren şirketlerin, yaklaşık %80’i Pizzo ödemektedir. Palermo Üniversitesi’nin konu ile ilgili araştırması olmuştur.

Mafya’nın tüm İtalya’da topladığı Pizzo miktarının 6,5 milyar Euro olduğu tahmin edilmektedir. Bu para, şiddet ve vandalizm tehdidi, rakiplerden birinin bertaraf edilmesi ve ihalelere fesat karıştırılması sureti ile elde edilmektedir.

Pizzo ödemeyi reddeden, tekstil üreticisi Libero Grassi, kararını Ocak 1991’de yerel bir gazetede yayınlattığı açık mektupla duyurdu. Grassi, “Sevgili Zorba” diye başlayan mektubuyla Mafya’ya, meydan okudu. Bu girişimi, yaşamına mal olmuş, Grassi aynı yıl içerisinde evinin önünde uğradığı silahlı saldırı ile öldürülmüştür.

Addiopizzo isimli sosyal bilinçlendirme hareketi, Pizzo ile mücadele etmektedir. Grassi’nin ailesi de harekete destek olmuştur. “Pizzo ödeyen haysiyetsizdir” sloganı ile halkı bilinçlenmeye ve Mafya ile mücadele etmede kararlı kılmaya çalışıyorlar.

Addiopizzo hareketinin logosu

https://en.wikipedia.org/wiki/Pizzo_(extortion)

https://en.wikipedia.org/wiki/Sicilian_Mafia?repost

http://www.addiopizzo.org/index.php/who-we-are/

Benzer Kanıtlar