Kapıları gün boyunca halka açık olan binaların girişlerinde, kış aylarında çok güçlü bir sıcak hava, yaz aylarında ise çok güçlü bir soğuk hava akımı ile karşılanırız. Binadan içeri adım attığımız ilk anda yüzümüze vuran bu sıcak (ya da soğuk) ve güçlü hava akımı genellikle hoş bir duyguya neden olur çünkü tam da ihtiyacımıza uygun olarak ısınmamızı ya da serinlememizi sağlar.

Alışveriş merkezlerinin girişlerinde sıklıkla tecrübe ettiğimiz hoş bir rahatlama duygusu sağlayan sıcak ya da soğuk hava üfleyen fanların ne amaçla kullanıldığını merak ettiniz mi? Bu fanların girişlere yerleştirilme nedeni sadece hoş bir karşılama mıdır yoksa bunun ardında başka önemli bir amaç yatar mı?

Tahmin de etmiş olduğunuz gibi doğru cevap ikincisidir.

Enerjiyi verimli kullanan binalar!

Dünya nüfusunun ve endüstrileşmenin olağanüstü artış hızı, gezegenimizin sınırlı enerji kaynaklarının endişe verici bir hızla tükenmesine yol açıyor. Bu nedenle günümüzün en önemli konularından biri, enerjinin verimli kullanılması oldu. Binalar da buna uygun olarak tasarlanıyor.

Büyük binalarda ve komplekslerde, klima sistemlerinin sarf ettiği enerji miktarı toplam enerji sarfiyatının çok önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu nedenle inşaat başlamadan önce bölgesel hava analizi, binanın nasıl kullanılacağına bağlı analizler vb. detaylı çalışmalar yapılır. Binaların farklı bölümleri farklı miktarlarda enerji tüketir. Bilhassa süper market, alışveriş merkezi gibi binaların sık kullanılan girişleri enerjinin en fazla tüketildiği alanlardır.

Hava Perdesi Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi hava perdesi, içerideki ısıtılmış veya soğutulmuş havanın muhafaza edilmesini sağlayan bir cihazdır. Hava akımı tıpkı bir perde gibi kapının girişinde belli bir açı ve yoğunlukla hareket eder ve böylece perdeye nüfuz etmeye çalışan herhangi bir hava sürüklenir. Hava perdesi sadece soğuk ya da sıcak havanın girmesini önlemekle kalmaz, kir, toz ve hatta haşeratların girmesini de önler. Başka bir deyişle hava perdesi iki bölümü birbirinden yalıtmak amacı ile geliştirilmiş bir teknolojidir.

En çok kullanılan hava perdesi tipi, alışveriş merkezlerinin, süpermarketlerin, kurumsal binaların vb. girişlerine, genellikle kapının üzerine yerleştirilen bir fan şekilde olur.

Hava perdeleri sadece binaların girişlerinde değil, binanın içinde farklı sıcaklıklara ayarlanmış iki alan arasındaki herhangi bir açıklığın üzerinde de kullanılır. Bu nedenle, alışveriş merkezi içindeki bazı mağazaların giriş noktalarına yerleştirilmiş fanlar görebilirsiniz. Bu sayede “alışveriş merkezi havası,” “mağaza havasına” sızmaz.

 

Hava perdelerinin avantajları

  • Enerji tasarrufu (%60-%80)
  • Toz, kir vb. girişini önler.
  • Haşerat vb. girişini önler.
  • Koku girişini önler.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar