Almanya’nın 81 milyon olan nüfusunun, sadece 200 bini Yahudi. Yani çoğu Alman vatandaşı, hayatı boyunca Yahudi biri ile tanışmıyor. Oysa okul kitapları, her yerde bulunan soykırım müzeleri, sürekli olarak onlardan bahsediyor. Hal böyle olunca, Yahudilerle ilgili bilgiler, klişelerle ön yargıların arasına sıkışıyor. Ancak bugün birçok Yahudi, bunu değiştirmek istiyor. İşte bu amaçla bir grup Yahudi genç, Almanya’da, “Bir Yahudi Kirala” adlı bir girişim başlattılar.

Kitabı kapağına bakarak yargılamayın!” diyorlar. Bu ismi, dikkat çekmek amacıyla seçmişler.

Bu girişim, eğitim enstitülerine, okullara, kurslara, dini topluluklara, öğrenci ve kültür birliklerine vb. konuşmacı sağlıyor. Bu iletişim fırsatının, ön yargıların kırılmasında başarılı sonuçlar ortaya koyması bekleniyor. Buluşmaların odak noktası, gerçek insanları tanımak ve Yahudi yaşamı hakkında iletişimin artmasını sağlamak.

Bizim hakkımızda konuşmayın, bizimle konuşun!” diyorlar. Konuşmaların konusu Yahudi dini ve tarihi değil. Konuşmacılar, “Almanya’da Yahudi olmak nasıl bir şeydir?” konusunu gündeme getiriyorlar. Öncelikle dinleyicileri, soru sormaya teşvik ediyorlar: Bütün Yahudiler zengin midir? Medyayı onlar mı kontrol ediyor? Onlar gerçekten seçilmiş insanlar mı? gibi herkesin duyduğu ancak konuşmaktan kaçındığı konuların, açıklıkla konuşulmasını sağlıyorlar. Her şeyden önemlisi bu buluşmalar sayesinde insanlar, onlar hakkında değil, onlarla konuşma imkanı buluyorlar.

Bu servis tamamen ücretsiz. Sadece varsa, yolculuk masrafları talep ediliyor.

“Bir Yahudi Kirala” girişimi, 20-40 yaşları arasında, 50 gönüllüden oluşuyor. Meslek hayatına atılmış olanlar da var, eğitimlerini henüz tamamlamamış olanlar da. Girişime bazı kurum ve kuruluşlar destek oluyor: European Janusz Korczak AcademyJewish Agency.

Kaynaklar:

  • Rent a Jew Organization

Benzer Kanıtlar