Deniz tutması bir tür hareket hastalığıdır. Son derece yaygın olarak görülür. Kinetosis’in (yani hareket hastalığının); araba tutması, uçak tutması ve simülasyon hastalığı gibi pek çok farklı tipi vardır. En sık görülen semptom mide bulantısı ve kusma olup baş ağrısı, sersemlik hissi vb. başka semptomlar da görülebilir.

Bütün bunlar hareket hastalığı şemsiyesi altında anılsalar da hastalığın ortaya çıkması için vücudun mutlaka hareket etmesi gerekmez. Bazı video çekimlerini izlerken, (örneğin titrek bir kamera ile çekilmiş bir görüntü) ya da video oyunları oynarken de hastalık tetiklenebilir.

Temel Neden

Aslında temel sorun, beyne giden çelişkili sinyallerdir. Bu fenomen insanın hareket algısı ile vestibuler sistemi arasında bir fark olduğunda ortaya çıkar. Yani bu hastalık gözlerimiz ve kulaklarımızla algıladığımız hareketle vücut deneyimimiz arasında belirgin bir fark olduğunda ortaya çıkar. Çelişkili sinyaller herkesi rahatsız eder ancak bazı insanlar çok daha hassas olurlar.

Vestibuler Sistem Nedir?

İnsanda ve pek çok memelide denge kurmayı ve çevreyle uyumlu hareket edebilmeyi sağlayan, mekansal yönelim ve denge hissini oluşturan sisteme vestibuler sistem denir.

Vestibuler sistemin ana parçaları yani gözler ve iç kulak tarafından gelen duyusal veri, merkezi sinir sistemine kraniyal sinir yoluyla gönderir. Ancak teknede olduğumuzda bu veri vücudun genel hareket algısı ile çelişir. Çünkü teknenin sürekli sallanması ile ortaya çıkan hareket konusunda vücut deneyimsizdir. Teknenin sallanması, iç kulağın içindeki sıvıların da tüm vücutla birlikte hareket etmesine neden olur. Aslına sallanmakta olan bir teknede olduğumuzu bilsek de beynimiz bunu yanlış bir uyaran olarak etiketler ve bu da hareket hastalığına yol açar.

Hareket Hastalığı Çeşitleri

  1. Hissedilen ancak görülmeyen hareket durumunda (araba tutması, deniz tutması, uçak tutması vb.)
  2. Görülen, ancak hissedilmeyen hareket durumunda (titrek videolar, video oyunları, simülasyonlar)
  3. Her iki sistem tarafından da hareket algılandığı halde iki sistemin uyuşmaması (kötü bir yolda bisiklete binerken tedirginlik hissi)

Hareket Hastalığından Nasıl Kurtuluruz?

Ne yazık ki, hareket hastalığının tedavisi yoktur; ancak semptomlar hafifletilebilir ya da yok edilebilir.

Kinetosis’in semptomlarını azaltma konusunda yardımcı olabilecek öneriler:

  • Uzun yolculuklarda arabanın arka değil ön koltuğunda oturmak (Sarsıntıların daha az hissedilmesine yol açtığından yardımcı olabilir.),
  • Yüzün aracın gidiş yönüne dönük olması,
  • Yolculuk halindeyken kitap okumak ve bir şey izlemekten kaçınmak (Çünkü belli bir noktaya odaklanmak hareket hastalığını tetikler),
  • Temiz hava almak,
  • Denizdeyken ufka odaklanmak gibi basit yöntemler hareket hastalığının semptomlarının azalmasını sağlar.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar