İnsanların güzel kokmayı sevmeleri, koskocaman bir endüstrinin doğmasına neden olmuştur. Güzel koku anlayışı insandan insana değişse de genel olarak vücut sıvıları, yerine çiçek, meyve ve baharat kokuları daha cazip bulunur. Bunu sağlamanın en kolay yolu parfüm kullanmaktır.

Parfüm, bilimsel, titiz ve uzun süren bir çalışma sonucunda üretilir. Parfüm çeşitleri temel olarak ikiye ayrılır: Eau de Parfüm ve Eau de Toilette. Fransızca olan bu kelimeler dilimize tek bir isimle geçmiştir. Yani biz her iki türe de parfüm diyoruz. Ancak ne satın aldığımızı ve ne kullandığımızı gerçekten bilebilmek için bu terimlerin ne anlama geldiğini anlamamız gerekir.

Temel Fark

Eau de Parfüm, Türkçeye parfüm suyu; Eau de Toilette ise tuvalet suyu olarak çevrilebilir. Her iksinin içeriğinde de parfüm yağı, su ve alkol vardır. İkisi arasındaki fark ise Eau de Parfum’deki parfüm yağı konsantrasyonunun yüksek veya orta iken Eau de Toillette parfüm yağı konsantrasyonu orta veya düşük olmasıdır.

Formül

Parfümlerin formülleri gizli tutulur. Bu nedenle tam formülünü bilemeyiz ama genel bir formül verilmesi mümkündür.

Eau de parfum, %20-15 oranında konsantre aromatik bileşik ihtiva eder. Aromatik bileşikle kast edilen, koku parçacıkları ihtiva eden yağdır. Geri kalanı ise (%85) ise su ve etanoldür. Daha iyi parfümlerde etanol, sudan daha yüksek oranda kullanılır.

Eau de toilette ise %15-5 oranında konsantre aromatik bileşik ihtiva eder. Üstelik etanolden daha fazla su kullanılır.

Hangisini satın almalıyız?

Eau de parfum, daha pahalıdır. Daha yüksek miktarda aromatik bileşik ihtiva etmesi bu parfüm çeşidinin maliyetini artırırken kalıcılığını da artırır. Cildin kuruluğuna bağlı olarak genellikle birkaç damla eau de parfum kullanarak gün boyunca parfüm kokmak garanti edilebilir. Öte yandan eau de toilette pahalı bileşiklerin oranı daha düşük olduğundan daha ucuzdur. Ancak gün boyunca parfüm kokmak için gün içinde en azından bir defa daha kullanılması gerekir.

Diğer Kategoriler

Aslında koku endüstrisinin ürün yelpazesi çok daha geniştir. Aşağıdaki görselde diğer kategorileri, ihtiva ettikleri aromatik bileşik (parfüm yağı) oranlarını ve kalıcılıklarının yaklaşık kaç saat sürdüğünü görebilirsiniz.

Özet:

  1. Her ikisi de parfüm türüdür.
  2. Eau de parfum’ün koku yoğunluğu eau de toilette’den fazladır.
  3. Eau de parfum eau de toilette’den daha kalıcıdır.
  4. Eau de parfum eau de toilette’den daha pahalı olsa da eau de toilette’i daha sık uygulamanız gerektiğinden, maliyet açısından bir fark olduğu söylenemez.

Kaynaklar:

Benzer Kanıtlar