Yaşanan gelişmeler sürekli yeni kavramlar üretilmesini gerekli kılıyor. Bunlardan biri de “unicorn girişim” kavramı. İlk olarak 2013 yılında,  Aileen Lee tarafından kullanılmış ve finans dünyasında kabul görmüştür. Şu ana kadar unicorn kavramını duymamış olabilirsiniz, fakat bu kategoriye giren şirketler, hepimiz tarafından yakinen tanınıyor. İşte bunlardan bir kaçı: Facebook, Uber, Airbnb, Twitter, Snapchat ve Pinterest. Kategorinin tanımı ise şöyle: Bir milyar dolar değerlemeye ulaşan girişim.

Dünya’da bu kategoriye giren şirket sayısı, techcrunch.com‘un verilerine göre 215’tir. Maalesef ki bunlardan hiçbiri ülkemizde değil. Unicorn kategorisine en çok yakalaşan şirketlerimizden biri yemeksepeti.com diğeri ise hepsiburada.com olmuştur.

Yazılım firması Sage, Unicorn girişimcilerinin hangi üniversitelere gittikleri konusunda bir çalışma gerçekleştirdi. Sonuçlar son derece ilginç:

Kuşkusuz unicorn girişimcilerin okuluna gitmek, benzer bir başarı göstereceğimizi garantilemez. Ancak bazı üniversitelerin nasıl olup da bu kadar parlak bir başarı ortaya koyduğunun anlaşılması çok önemli. Örneğin en iyi üniversiteler listesinin ilk iki sırasında yer alan, Stanford ve Harvard Üniversitelerine giden girişimcilerin toplamı, neredeyse dünyadaki tüm girişimcilerin yarısını oluşturuyor. Yani bu iki üniversite, dünyadaki girişim dahilerinin yarısını yetiştirmiş.

Ülkelerin performanslarına baktığımızda ise bu yarışta açık ara  önde giden ülkenin ABD olduğunu görüyoruz. En iyi 15 üniversite listesinin, 9’u ABD’de bulunuyor.

sÜniversitelerUnicorn Girişimci Sayısı
1Stanford Üniversitesi51
2Harvard Üniversitesi37
3Kaliforniya Üniversitesi18
4Hindistan Teknoloji Enstitüsü12
5Massachusetts Tekonoloji Enstitüsü9
6Pensilvanya Üniversitesi9
7Oxford Üniversitesi8
8Tel Aviv Üniversitesi7
9Cornell Üniversitesi6
10Güney Kaliforniya Üniversitesi6
11Woterloo Ünivesitesi6
12INSEAD5
13WHU5
14Michigan Üniversitesi5
15Bringham Young Üniversitesi5

Not: Değerlemesi 10 milyar doları geçen girişimler için, “Decacorn” ve 100 milyar doları geçenlere de “Hectocorn” adı verilmiştir.

Kaynaklar:

  1. Unicorn girişimler ile ilgili daha detaylı bilgilere Sage‘ten ulaşabilirsiniz.
  2. Unicorn girişimler ile ilgili daha detaylı bilgilere techcrunch.com‘dan ulaşabilirsiniz.

Benzer Kanıtlar