“En ölümcül hayvan” denildiğinde akla ilk gelen aslan olabilir oysa onlar, yılda 100 kişinin ölümüne neden olarak, “insan ölümüne neden olan hayvanlar listesi”nin sonlarında yer alıyor. Sıralamada ilk sıra sivrisineklerin, yılda yaklaşık 725.000 insanın ölümüne neden oluyorlar. Sivrisinekleri 475.000 insan ölüm ile “insan” takip ediyor. Yılanlar ise listenin üçüncü sırasında.

Sivrisinekler

Bir çoğumuz sivrisinekleri tehdit olarak değil, rahatsız edici hayvanlar olarak algılarız. Oysa gezegenimizin en tehlikeli hayvanı onlar. Dünya Sağlık  Örgütü’nün tahminlerine göre her yıl 725 bin insan, sivrisineklerin yol açtığı hastalıklar nedeni ile ölüyor. Sivrisinekler tarafından yayılan tehlikeli hastalıkların başında sıtma geliyor. Sarı humma, dang humması, ensefalit vb hastalıklar da sivrisinekler tarafından taşınıyor.

Yılanlar

Kobra ve pitonlar en dikkat çekici türler olsa da esas ölümlere neden olan daha küçük yılların ısırıkları oluyor, bilhassa tedavi edilmediklerinde.

En yüksek sayıda insanın ölümüne neden olan yılan türü engerek yılanı. En hızlı ölüme neden olan ise Avustralya’da yaşayan kara taipan’ı. Zehri o kadar güçlü ki, taipan tarafından ısırılan bir insan, yarım saatten daha kısa bir sürede ölüyor.

Köpekler

İnsanoğlunun en iyi arkadaşları olan köpekler, insan ölümüne neden olan hayvanlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Köpekler yılda yaklaşık 25 bin insanın ölümüne yol açıyor. Kuduz en büyük tehdit.  Dünya çapında, kuduz vakıalarının %90’ına köpek ısırması neden oluyor. Onu kokarca ve yarasalar takip ediyor.

Kuduz,  Kuzey Amerika’da ve Avrupa’da pek görülmüyor ancak az gelişmiş ülkelerde oldukça yaygın. Örneğin Hindistan’da yaklaşık 20 bin insanın sokak köpeklerinin yaydığı hastalıklar nedeni ile öldüğü tahmin edilmektedir.

Su Aygırı

Afrika’nın en büyük kara hayvanı su aygırıdır. Vejetaryen olmalarına rağmen dünyanın 3. büyük kara hayvanı olan su aygırları, son derece agresiftir. Özellikle bölgelerini korumak konusunda çok hassastırlar. Hem karada hem de suda hareket edebilme kabiliyetleri, keskin dişleri, agresif yapıları ve dev gövdeleri su aygırlarının ölümcül hayvanlar listesinde yer almalarının en önemli sebepleri arasındadır. Gözünüzde onları vahşi bir hayvan türü olarak canlandıramıyorsanız, videoyu mutlaka izleyin.

Köpek Balığı

Köpek balıkları, doğanın en korkulan yırtıcıları arasında sayılır. Ancak yılda sadece 10 kişi köpek balıkları tarafından öldürülmektedir.  Ancak bu köpek balığı ile karşılaşmanın tehlikesiz olduğu anlamına gelmez.

Kaynaklar:

http://www.telegraph.co.uk/science/2016/03/15/which-animal-kills-the-most-humans/

Benzer Kanıtlar