Çocukluk  yıllarının favori oyunlarından biri olan, karton kutulardan çeşitli objeler yapma, Avustralya’da eğlenceli bir etkinliğin doğmasına yol açmış. Katılımcılar haftalar öncesinden hazırlanmaya başlıyor, karton kutulardan zırh, silah, taşıt, canavar ve hayvan figürleri gibi bir takım eşyalar üretiyor, sonra bu üretimlerini kuşanarak yada taşıyarak festival alanına gidiyorlar.

Eğlence başladığında, savaş meydanını hatırlatacak bir görüntü ortaya çıkıyor. Ancak bu savaş alanından neşeli sesler yükseliyor. Katılımcılarının her geçen yıl arttığı etkinlikte, üretilen tüm karton eşyalar tamamen parçalanana kadar eğlence devam ediyor. Buna, “Boxwars” diyorlar.

Bir parti fikri olarak, birkaç genç arasında, bir evin arka bahçesinde başlayan etkinlik, giderek daha fazla insanın ilgi duyması ve katılmasıyla kapsamlı bir etkinlik haline gelmiş ve 2002 yılından bu yana da halka açık bir parkta düzenlenmeye başlamış. Katılımcılar kadar izleyicilerin de yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, yaratıcılık da her yıl bir önceki yılın aşılması ile daha da ilginç bir hal alıyor. Giderek daha karmaşık yapılı zırhlar, setler, savaş araç gereçleri yapılıyor.

Üstelik son yıllarda Karton Kutu Savaşları, karton kutulardan savaş araç gereçleri üretilen bir etkinik olmanın ötesine geçerek, çok çeşitli temaların işlendiği(örneğin “Mad Max” teması,  Victoria’da yapılan Müzik Festivali’nde Kangru teması vb.) bir etkinlik haline gelerek, Avustralya’da gerçekleştirilen birçok festivalin majör etkinliklerinden biri haline gelmiştir.

Sidney Festivali’nden Karton Kutu Savaşları!

Benzer Kanıtlar