10 yıl önce, Alp dağlarının küçük ülkesi Lihtenştayn, yakın komşusu hatta koruyucusu tarafından işgal edildi. Gecenin bir yarısı, bir birlik, 1868 yılından bu yana ordusu bulunmayan ve sınırları muhafızlarca korunmayan Lihtenştayn‘nın sınırlarını aşarak ülkeye girdi. 170 askerden oluşan istilacı birlik, başkente doğru ilerlemeye başladı.

Üstelik işgal birlikleri, tarafsızlığı ile ünlü İsviçre’ye aitti. Fakat olay göründüğü gibi değildi. İsviçre komşusunu yanlışlıkla işgal etmişti. Tatbikat sırasında birliklerinden biri yolunu kaybetmiş, sınırda bırakın dikenli telleri, herhangi bir işaret bile olmadığından, komşu ülkeyi yanlışlıkla işgal etmiştir. Neyse ki barışın yüzyıllardır hüküm sürdüğü bu coğrafyada, bunun ancak bir yanlışlık sonucu olabileceğini herkes bildiğinden, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan durumu fark edip, hatayı düzeltmişler. İsviçre, komşusundan resmi olarak özür dilemiş.

Başkent Vaduz

Aslında bu garip olay Lihtenştayn’ın benzersiz bir ülke olmasından kaynaklanıyor. Onu benzersiz kılan ilginç özellikler:

  • Lihtenştayn o kadar küçük bir ülke ki, yüz ölçümü neredeyse Sarıyer ilçesi kadar olup, nüfusu Sarıyer ilçe nüfusunun 1/7’si kadar. (Yüz ölçümü 160 km², nüfusu 38.000).
  • 200 yıldan daha uzun bir süredir, bağımsızlığını korumuş ve iki dünya savaşı Avrupa’yı kasıp kavururken sınırları değişmemiş müreffeh bir ülke!
  • Halk sağlık ve zenginlik içinde yaşıyor. Bu kadar küçük bir ülke olmasına rağmen başkent Vaduz’da, birçok 5 yıldızlı restoran bulunuyor.
  • Ülkemizde olduğu gibi Avrupa ülkelerinin de mücadele ettiği işsizlik sorunu onlarda yok. İş sayısı, çalışan sayısından daha fazla! (Yaklaşık 3.150 işletmesi olan Lihtenştayn’da 11 kişiye, 1 işletme düşmektedir.)
  • Ülkedeki asker sayısı 125, milletvekili  sayısı 25’tir.
  • Ülkede yaşayan yabancılar gruplar arasında Türkler, en büyük beşinci yabancı grubunu oluştururlar. (1.İsviçreliler, 2.Avusturyalılar, 3.İtalyanlar ve 4.Almanlar)
  • Dünyanın gülümsemesinde kelimenin tam anlamıyla büyük payları vardır çünkü dünyanın 3. en büyük takma diş üreticisi Lihtenştayn’dır.

Kaynaklar:

  1. http://abcnews.go.com/International/story?id=2921407&page=1
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/Liechtenstein
  3. http://www.news.com.au/travel/world-travel/europe/liechtenstein-the-country-thats-so-small-it-keeps-being-invaded-by-its-bigger-neighbour/news-story/08eee6f0d3dab6467c8c1dd8566c2514

Benzer Kanıtlar