Kelebeğin sahip olduğu olağanüstü güzellikteki renkleri saymazsak, güveler tıpkı kelebeklere benzerler. Her ikisinin de incecik kanatları ve bir çift antenleri vardır. Lepidoptera (pulkanatlılar) adı verilen bir sınıf altında yer alan güvelerle kelebeklerin beslenmeleri de birbirine benzer. Her ikisi de çiçek nektarları ile beslenirler.

Ancak kuşkusuz farklı özellikleri de vardır. Kelebekler gündüzleri beslenir ama güveler geceleri. Bu nedenle güveler, yiyecek bulmak için kelebekler gibi görme değil, koklama duyularını kullanırlar. Bu yüzden güvelerin antenleri kelebeklerinden daha büyük olur. Büyük antenler, koklama duyarlılığının artmasını sağlar. Çiçekler geceleri güvelerin onları kolaylıkla bulmalarını sağlayacak yoğun bir koku yayarlar.

Geceleri çiçeklerin kokularını takip ederek beslenebildikleri halde neden kazaklarımızı yiyorlar diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında kazaklarımızda oluşan deliklere güveler neden olmaz hatta güvelerin çiğneme ve koparma işini görebilecek bir organları bile yoktur.

Yetişkin güve

Peki ya larvalar ne yer?

Larva gerçekleştirmek zorunda olduğu iki hedefle dünyaya gelir: Birincisi gelişiminin sonraki fazlarında ihtiyacı olacak enerjiyi temin etmek için kilo almak; ikincisi ise yem olmaktan kaçınmak. İkinci amaç kamuflajla çözülmeye çalışılırken ilki için bulunan çözüm, güvenin yumurtalarını konak bitkinin çevresine bırakmasıdır. Yani kiraz ağacı ile beslenen güveler, yumurtalarını kiraz ağacının, meşe ağacı ile beslenenler meşe ağacının yakınına bırakırlar.

Larva

Bununla birlikte larvaların beslenmeleri güveler gibi bitki ve nektarla sınırlı değildir. Güve larvaları, kilo alma güdüsünün baskınlığı nedeni ile önlerine gelen her şeyi çiğneme eğilimi gösterirler. Obur larvaların bunu yapabilmelerini sağlayan çiğneme organları da vardır. Kürk, mobilya, kağıt, yün ne bulurlarsa aç gözlü bir çocuk gibi yerler.

Pupa

Larva ile yetişkinlik arasındaki evreye pupa evresi denir. Bu evrede kamuflaj veya sert bir kabuk oluşturarak hayatta kalmaya çalışırlar.

Yetkişkin güveler ne yer?

Dünya’da en az 150.000 tür güve vardır. Larva aşamasını başarı ile tamamlayanlar pupa aşamasına geçer ve bu süreç de başarılı bir şekilde geçilirse kısa ömürlerinin son aşamasına gelen güvenin tek bir amacı kalır. Bir eş bulmak ve türünün devamını sağlamak için üremek. Bu dönemde beslenme artık önemini kaybeder, bu yüzden güveler larvalar kadar iştahlı değildir. Güveler tüm enerjilerini üreme çabasına kanalize ederler.

Bu evrede çiğneme organları tüpe benzer bir hortuma dönüşmüştür. Bu hortum, çiçeklerden nektar emmelerine yarar. Çiçek nektarı yanı sıra çürüyen meyve suları, ağaç özü ve gübre sıvılarını da emerler. Yetişkin güveler genellikle sodyum veya mineraller açısından zengin olan yiyecekleri tüketme eğilimi gösterirler. Sadece üremek için beslenirler hatta bazı türleri hiç beslenmez. Gençken depoladıkları enerjiyi uçmak ve üremek için kullanarak yaşamlarını tamamlarlar.

Kaynaklar

Benzer Kanıtlar