Medya ve filmler onları vicdansız katiller olarak gösterdi. İnsanları öldürebildikleri doğru ancak sanıldığı gibi insanlara saldırmak için etrafta dolaşmıyorlar. Kovanları taciz edilmediği sürece, saldırıya geçmiyorlar. Üstelik onlar, standart bal arılarından daha küçük ve daha az zehirliler!

Katil Arılar insan eliyle geliştirilmiş bir tür!

1956 yılında, Brezilyalı bilim insanı Warwick Kerr, bal üretimini artırmak için, Avrupa bal arıları ile Afrika bal arılarının çaprazlanmasıyla yeni bir tür üretmiştir. Ancak bir yıl sonra laboratuvardan kaçan 26 kovan dolusu arı, doğaya salınmıştır. Sadece birkaç yıl gibi kısa bir zaman zarfında, tüm Brezilya’ya, 80’lerin ilk yıllarında Güney ve Orta Amerika’ya ve 1985 yılında ise Kuzey Amerika’ya kadar yayılmışlardır.

Katil arıların korku yaratmasının esas nedeni!

İstilanın başlangıcında, Afrikalılaşmış bal arıları, “Katil Arılar” lakabını alarak, bol miktarda korku saldılar ve hatta birçok filmin çekilmesine neden oldular. Ancak katil arılarla ilgili gerçekler, bu filmlerin ve medyada yer alan haberlerin bizi inandırdığı gibi değil. Katil arılar, Avrupalı kuzenlerinden biraz daha küçüktür ve aslında daha az zehir taşır. Üstelik bu zehir, bal arılarının zehri kadar etkili değildir.

Onlarla ilgili tehlike, bu arıların kovanlarını savunma biçimlerinden kaynaklanır. 1982 yılında yapılan araştırmaya göre, Katil Arılar, kolonilerini daha fazla sayıda arı ile savunuyor ve daha agresif tepki veriyorlar. Bu agresif tepki, katil bal arılarının son 50 yılda, nasıl yüzlerce kişinin ölümüne sebep olduğunu açıklamaktadır. Alerjik bir reaksiyon söz konusu olmadığında, ortalama  bir erişkin için ölümcül boyutta bir saldırının gerçekleşmesi için, bin arının sokması gerekir. Avrupa bal arıları nadiren bu  kadar mücadeleci olabilirler oysa katil bal arıları bunu yapabilir.

Katil Bal arıları artık daha masumlar!

Porto Riko’daki, Interamerican Üniversitesi’nden Bert Rivera-Marchand, onlara “Katil Arı” adının verilmesinin doğru olmadığını bildirmiştir. Çünkü bu arılar aslında kovanlarının dışında oldukları zamanlarda, herhangi bir şekilde agresif tepkiler vermezler. Kovanlarını gerçekten savunmaları gerektiği durumlarda, saldırganlaşırlar. Dahası Rivera-Marchand 1994 yılında yapılan çalışmada, bu arıların savunma davranışlarında azalma olduğunu tespit ettiklerini bildirmiştir.

Rivera-Marchand ve meslektaşları tarafından 2012’de yayınlanan makaleye göre, Porto Rikolu Katil Arılar, Afrika kökenli bal arılarından daha az hareket ediyor ve daha az sokuyor. Aslında Katil Arılar, neredeyse tam olarak, Avrupa Bal Arıları gibi davranıyorlar. 20 yıldan kısa bir süre içinde, katil arıların aşırı savunmacı davranışlarında önemli bir azalma olduğu tespit edilmiştir.

Rivera-Marchand, Porto Riko’da arıcılık endüstrisinde bu arıların kullanıldığını ve arıcıların herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını sözlerine eklemiştir.

Kaynak:

  • http://www.bbc.com/earth/story/20151123-are-killer-africanized-bees-really-that-dangerous

Benzer Kanıtlar